„Oslavu stovky si zaplatím ze svého,“ trvala na svém Božena Česáková z Předměřic nad Labem. Vzácného jubilea se dočkala o uplynulém víkendu.

„Můj život jsou květiny a dobří lidé. Jsem ráda, že se jich tady tolik sešlo,“ řekla při oslavě v restauraci. Aby ne. S manželem postavili základy velké rodiny. Vychovali dvě děti, mají čtyři vnoučata, sedm pravnoučat a také jednu prapravnučku. „V životě bych nevzala nic zpátky. Nejraději vzpomínám na rodiče, byli moc hodní.“

Prakticky celý život prožila v Předměřicích. Rodiče měli zahradnictví, kde pomáhala. Vdala se ve 24 letech. „Manžela jsem poznala v Sokole, kam jsme chodili cvičit a na zábavy. Kromě toho jsem chodila zpívat do sboru,“ vzpomíná.

Společně s mužem vyráběli násady na biče, později sportovní potřeby. „V roce 1948 o všechno přišli. Děda pak musel na Slovensko do pracovního tábora, děti se nedostaly na školu,“ vypráví vnučka oslavenkyně Stanislava Hrušková.

Ještě v 92 letech vařila Božena Česáková svému synovi obědy a jezdila sama na nákupy do Hradce. O tři roky později si dvakrát zlomila nohu, ale dnes už je opět čilá. „Ráda občas sleduje televizi a stále se nám snaží pomáhat,“ zdůraznila její vnučka.


Oslava stých narozenin Boženy Česákové v Předměřicích nad Labem.