Diecéze letos poprvé vybírala také peníze na postavení školy a kostela v jedné z jihoindických diecézí, podařilo se získat přibližně milion korun. Novinářům to dnes řekli představitelé diecéze během setkání s indickými biskupy.

"Zájem lidí o Adopci na dálku je velký. Souvisí to s tím, že česká společnost bohatne a lidé mají pocit, že toto je dobrá forma, jak mohou přispět na řešení konkrétní nouze," řekl ředitel Diecézní charity Hradec Králové Jiří Stejskal. Zatímco například v roce 2003 získala hradecká charita "adoptivní rodiče" pro 330 indických dětí, loni jich bylo již 700. Do programu Adopce na dálku jsou zařazeny děti z nejchudších indických rodin starší šesti let, minimální roční příspěvek činí 5000 korun. Peníze umožní zajistit pro dítě školní pomůcky, například učebnice či uniformu. Z příspěvku se hradí také strava a základní zdravotní péče. Za to české rodiny či kolektivy získávají základní informace o dítěti, fotografii a možnost si s dítětem prostřednictví indického koordinátora dopisovat.

Diecézní charita Hradec Králové letos navíc vybrala zhruba milion korun, který je určen na vybudování školy a kostela, v podobných projektech chce pokračovat také v dalších letech. "Kromě adopce konkrétních dětí chceme řešit i návazné vzdělávání dětí a s tím souvisí i budování škol ve vybraných indických diecézích," řekl Stejskal.

Zapojení do projektu Adopce na dálku nabízí v Česku několik diecézních charit a dalších organizací. Podle odhadů všechny organizace podporují přibližně 25.000 dětí, například Arcidiecézní charita v Praze, která s projektem začínala, podporuje 16.500 dětí.