Skauti z celého světa převzali v sobotu 15. prosince ve vídeňské katedrále betlémské světlo. Tento novodobý symbol Vánoc cestuje každoročně z Betléma a dostává se do mnohých domácnostív Evropě.

V pátek 21. prosince ve 13.30 hodin převezal v pražské Svatovítské katedrále plamen od skautů a Českého rozhlasu kardinál Miloslav Vlk, primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, manželka prezidenta Livia Klausová a zástupce českých skautů.
Stejně jako každý rok ho budou čeští skauti rozvážet vlaky do všech koutů ČR a lidé si jej budou moci převzít od soboty 22. prosince na různých místních akcích.

Pro skauty je betlémské světlo symbolem míru a přátelství. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvacáté první výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem.

K nám se "světlo přátelství", jak byl betlémský plamen také nazván, dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou skautů putovalo poprvé v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Rozvoz Betlémského světla

22. 12. 2007

R 988 Pardubice hl. nádraží – Liberec
Čas: Stanice:
12:55 Pardubice hl. nádraží
12:58 Pardubice ­ Rosice n. Labem
13:19 Hradec Králové hl. nádraží
13:39 Jaroměř
13:58 Dvůr Králové
14:30 Stará Paka
14:47 Semily
14:56 Železný Brod
15:07 Malá Skála
15:18 Turnov
15:40 Rychnov u Jablonce n. Nisou
15:58 Liberec

V Hradci je zvykem u světýlka zpívat

V Hradci Králové si lze připálit plamínek betlémského světla od 22.prosince na několika místech. V budově Českého rozhlasu HK, v biskupské rezidenci na Velkém náměstí, dále pak u vánočního stromu na Velkém náměstí a nejspíše také ve většině kostelů v Hradci .

Předvánoční zpívání s betlémským světlem se koná v neděli 23. prosinceod 18 hodin pod vánočním stromem na Velkém náměstí. Jako každý rok i letos několika slovy přítomné pozdravíbiskup královéhradecký Dominik Duka.

Almanach Betlémského světla

K 15. rozvážení betlémského světla byl dokončen almanach mapující dosavadní průběh skautské akce v České republice. V současné době je v pouze v elektronické podobě na CD.

Objednat jej lze na e-mailových adresách:
stana.rm@post.cz nebo broucek@jansvoboda.cz