Letos slaví padesát let od doby, kdy poprvé spatřila světlo světa v New Yorku. Štíhlé panenky, pro které u nás zdomácněl název „barbíny“, vystavují od 22. červencev blanenské knihovně.

Návštěvníci si můžou prohlédnout výstavu čítající více než padesát světově populárních panenek až do konce srpna. Už nyní si však získala své fanoušky nejen z řad dětí. „Líbí se mi tady všechno. Sama jsem takovou panenku nikdy neměla. Myslím, že ani dcera neměla žádnou barbínu, až vnučka,“ vzpomněla Dana Přikrylová, která se na výstavu přišla podívat se svojí desetiletou vnučkou. Přestože si s populární panenkou nikdy nehrála, zná ji dobře. „Jezdili jsme s dětmi hodně po světě a všude se na ty panenky dívali. Ale byly moc drahé, neměli jsme na ně peníze,“ dodala.

Vnučku Janu přehlídka pestrobarevně oblečených panenek zaujala. Doma má sice už patnáct barbín, ale žádnou jim podobnou za skly vitríny nenašla. „Nejhezčí je ta nahoře s modrými šaty, má hezké vlasy. Taky ta s culíčky je krásná,“ obdivovala Jana Matušková.

Všech čtyřiapadesát barbín pochází ze soukromé sbírky Marcely Svobodové z Hořic u Blanska. Svoji sběratelskou vášeň živí již třináct let. „Začalo to narozením dcery. Pokukovala jsem po barbínkách nejdříve jenom pro ni. Netušila jsem, že se to takhle zvrtne. Jako malá jsem nikdy nic podobného neměla ani neviděla. Barbie mě prostě chytla za srdce,“ popsala své sběratelské začátky Svobodová.

S dcerou společně shromáždila kolem stovky barbín. Některé z nich rozdala, jiné jsou už dávno zničené. Přes padesát z nich si od včerejška mají možnost prohlédnout všichni zájemci v blanenské knihovně. Kromě nich jsou na výstavě k vidění také originální háčkované kostýmky pro panenky z dílny sběratelky.

Hanka Kubešová