Tento festival nabídne veřejnosti celkem šest různých cestovatelských, přednášek, diashow nebo dataprojekcí z různých částí světa.
Připraveny jsou přednášky ze skautských expedic, soukromých cest, stejně jako prezentace lékaře z humanitárních misí po světě.„Chceme lidem nejen zprostředkovat některé zážitky ze zajímavých zemí, ale rádi bychom veřejnosti také ukázali, co může cestování ukázat a kolika lidem při něm jednoduše a zajímavě pomohl skauting“, říká Pavel Matouš, vedoucí přípravného týmu Cest festu, který bude sám na festivalu přednášet o cestě do Ruské tundry.

Cest fest nabídne od pátku do neděle každý den vždy dvě přednášky. První přednáška proběhne vždy od 17:00 do 18:30 a druhá začne v 19:30 a skončí ve 21:00. Vstup na všechny přednášky je dobrovolný. Program akce je uveden a obsah všech přednášek je nastíněn na stránkách: http://www.skaut-hradec.cz/cestfest/.

Cest fest bude pestrý. Přednášky budou mít skauti i host skautů vysokoškolský pedagog z fakulty sociálních věd Slavomír Horák. Dvě přednášky bude mít hradecký skaut a velký cestovatel Jindra Šaršon a dále přispějí lidé z jiných měst České republiky od Moravy po Prahu. Cest fest je pořádán městskou radou Junáka v Hradci Králové a je součástí velké hradecké akce SKAUTdays – Letem světem balónem. Více o akci, která je zaměřena především na děti a rodiče a proběhne v Šimkových sadech je uvedeno na: http://www.skaut-hradec.cz/kolemsveta/.
„Cest fest je důležitým doplňkem SKAUTdays a je určen především pro dospívající a dospělé lidi, které zajímá svět kolem nás.“ zve na Cest fest Tomáš Merta, hlavní pořadatel velké akce SKAUTdays, kterou má letos cest fest doplnit a výrazně obohatit.


Program akce:

Pátek 5.9.
17:00 – Turkmenistán pod sochami Turkmenbašyho
Slavomír Horák
Turkmenbašyho Turkmenistán. Cesta do jedné z nejuzavřenějších zemí světa a náhled do bizarního režimu bývalého prezidenta Turkmenbašyho. Přednášející je z Fakulty sociálních věd v Praze a Střední Asii a speciálně Turkmenistánem se dlouhodobě odborně zabývá.

19:30 – Stopem do Tibetu
Jindřich Šaršon - Vindra – skaut z HK
Cesta po Yunnan - Tibet highway, která je uzavřena pro cizince, až do hlavního města Lhasa. Příroda, mniši, kláštery, zatčení…
Jak se jezdí v Číně autobusem?
Co nesmí chybět v žádném čínském hostelu?
A jak převézt čínského vyšetřovatele?
To vše a mnohem více se dozvíte na této diašou, doplněnou místní hudbou, mluveným slovem a mapkami.
________________________________________

Sobota 6.9.
17:00 – Cestování po Barmě
Jindřich Šaršon – Vindra – skaut z HK
Barma - země, kde se od odchodu anglických kolonialistů mnoho nezměnilo. Země usměvavých lidí, kterým vládnou vojenští diktátoři.
Cestování vlakem 3. třídou přes most smrti, celonárodní šílenství během Vodního festivalu, trek zakázanými čajovými horami. A samozřejmě překrásné kláštery, ať ty současné, tak i pradávné.
Za kolik dní dojede Barmská loď do cíle, když předpokládaná doba plavby je 16 hodin?
Jak se dělá nejlepší čaj?
Kolik lidí se vejde na jednu sedačku ve vagónu 3. třídy?
Jak nabourat Barmský internet?
To vše a mnohem více se dozvíte na této diašou, doplněnou místní hudbou, mluveným slovem a mapkami.

19:30 – Lékařem na humanitární misi v Kosovu
Mudr. Jiří Jadrný – skaut Přelouč
Práce a zážitky lékaře dobrodruha v zemi rozdělené podle národů a náboženství.
Uvidíte také něco z toho, co si navzájem dokážou dělat lidé v krásné evropské zemi po kruté válce.
________________________________________

Neděle 7.9.
17:00 – SNS 2008 – letošní srpnová cesta 21 mladých lidí po Ukrajině a Rusku
Pavel Matouš – Ink a skauti z Přelouče
Premiéra úplně čerstvé diaprojekce z letošní expedice patnácti skautů a šesti jejich blízkých přátel nebo partnerů. Ve třech skupinách navštívili řadu míst na Ukrajině, v Evropské části Ruska, v Moldávii i v Pobaltí, poznali přírodu i města a jejich cesta symbolicky spojila Černé a Bílé Moře. Účastníkům cesty bylo mezi patnácti a třiceti pěti lety a cestu si rok společně připravovali.

19:30 – Lékařem na humanitární misi na Srí Lance po vlně Tsunami
Mudr. Jiří Jadrný – skaut Přelouč
Práce, život a poznávání země od lékaře dobrodruha v zemi stižené jednou z největších přírodních katastrof posledních let.