Jistěže zásluhou nejedné osobnosti: od prozíravých starostů přes podnikatele a mecenáše až po významné výtvarníky, architekty a stavitele. Každému jistě na mysli vytane Jan Kotěra či Josef Gočár, ale nebyli to jen oni, kteří zde zanechali cenné stavby.

V úterním rozhlasovém zastavení u osobností známých i neznámých si s Milanem Reichlem povíme o jeho otci, architektu Janu Rejchlovi. Stavitelská linie ale sahá ještě o generaci dále, k Václavu Rejchlovi st. (1852 - 1928), který se vyučil v Černíkově zedníkem a později působil jako stavitel.

Nepřehlédnutelná rodinná vila MUDr. Klumpara v Nezvalově ulici je právě jeho dílem. Jeho synové Václav (1884 - 1964) a zejména Jan (1899 - 1985) zanechali nejen v Hradci Králové řadu významných staveb. Na některých se podíleli i společně, například projekt nové výpravní budovy železniční stanice (1928 - 29), monumentální dílo, které hradecké nádraží posunulo mezi nejmodernější ve střední Evropě a které významně ovlivnilo další vývoj dopravních budov Čechách.

Jan Rejchl působil v Hradci Králové po celý život a tak se s jeho stavbami setkáme na každém kroku (dnešní Stavební průmyslovka, Sklářský ústav, dnešní Komerční banka, Lékařská fakulta…) a jako žák slavného Josefa Gočára s ním soutěžil například v návrhu na přístavbu budovy Muzea. Ta se nikdy nerealizovala, ale vítězství v architektonické soutěži už navždy bude patřit právě Janu Rejchlovi.

Pořad Známí - neznámí vysílá Český rozhlas Hradec Králové v úterý po sedmnácté hodině.
Výhercem pondělní soutěže se stala Libuše Žáková z Hajnice. (zr)