Horn, Uffo Daniel, 1817-1860

Německý básník, novelista, autor dramat, spoluzakladatel časopisu Zeit.

V roce 1817 se v Trutnově narodil Uffo Horn, syn vysloužilého důstojníka polského původu; jeho matka byla Češka z jihočeské Blatné. Chlapec byl vychován německy a také jeho rodina se přizpůsobila německému prostředí v tehdejším Trutnově. Jeho křestní jméno Uffo se kterým vstoupil do života je inspirováno spíše rytířskými romány a eposy, než tehdejšími zvyklostmi. Otec musel o prosazení jména svého syna bojovat. Nakonec došlo k drobnému kompromisu. Ke jménu Uffo bylo přidáno ještě Daniel.

Uffo Horn se se svými liberálními názory stavěl na stranu Čechů, za což si příliš často vysloužil nepochopení. Díky politickým názorům se často nacházel pod dohledem policie. V revolučním roce 1848 vytáhl v čele trutnovských gardistů na pomoc Praze, ale při prvním náznaku vojenského střetu u Sobotky jeho gardisté zběhli. Politicky se angažoval nejen v Trutnově, ale i v dalších městech v Čechách, kde se svým působením snažil vyvažovat přemíru ať už českého, německého či rakouského vlivu.

Milovník demokracie a svobody byl přesně tím typem člověka, který působil jako hybatel společenských změn i tehdejšího myšlení lidí. Za svou pokrokovost také platil velkou daň. Ani v osobním životě příliš štěstí nenašel. Oženil se čtyři roky před svou smrtí. Na konci krátkého života byl ve věku 43 let skutečně romantickým ideálem poraženého jedince, který neobstál v heroickém boji proti společenským tendencím. V rámci celospolečenského dění je však cenným dílkem mozaiky a skutečně velkým Trutnovákem.