Psal se rok 1866, když přišel ve Víchovské Lhotě na svět, a okolí rodné krkonošské chalupy bylo jedním z jeho témat nejmilejších. Stejně ovšem miloval i Vysočinu. Mistrné obrazy zim v kraji pod Železnými horami vznikaly od první skici až po poslední tah štětcem opravdu venku, v plenéru, často ve velkých mrazech.

Snad proto jsou jeho zimy tak neopakovatelné. Žák Julia Mařáka byl nejen geniální krajinář, ale také člověk s až neuvěřitelným vztahem k přírodě a všemu živému. Traduje se, že chodíval bos, aby ani tomu nejmenšímu mravenečkovi neublížil. Krkonoše, Šárovcova Lhota, Železnice, to jsou místa pobytu Františka Kavána v našem kraji.

Tady vznikl také jeden z jeho největších a také nejvýznamnějších obrazů Podmrak, který zakoupil známý mecenáš Josef Hlávka. Na Světové výstavě v Paříži v roce 1900 bylo dílo oceněno zlatou medailí.

Zajímavý je i fakt, že tvorba Františka Kavána byla už za jeho života tak oblíbená, že se mnozí snažili ho napodobovat. Pokud byste tedy chtěli investovat do umění, dávejte velký pozor. Nádherný Kaván s typickým motivem i rukopisem může být falzum… I to se dnes dozvíte z vysílání Českého rozhlasu Hradec Králové.

Výherkyní úterní soutěže se stala Eva Svobodová z Poličky.

(zr)