ZÁKLADNÍ ŠKOLA SNP
V HRADCI KRÁLOVÉ

"Naše škola se zaměřuje na výuku cizích jazyků.
Již od 1. třídy se děti učí anglický jazyk. Výuka angličtiny je v 1. a 2. ročníku zařazena do rozvrhu čtyřikrát týdně
po 20 minutách, tedy dvě vyučovací hodiny
za týden. Od 3. třídy pokračují děti ve výuce angličtiny čtyři vyučovací hodiny týdně a od 6. třídy přibývá druhý cizí jazyk (němčina, francouzština, ruština – podle volby rodičů). Do výuky angličtiny je zařazen i rodilý mluvčí, a to od 6. třídy do pravidelného vyučování.

V nižších třídách mají děti možnost se přihlásit na placenou konverzaci."


(Ze školních webových stránek.)Žáci devátých tříd posílají radí dětem, s nimiž se ve škole již nepotkají

Já bych jim chtěl za sebe říct, ať si nelámou hlavu s tím, když dostanou špatnou známku. Jsou to jen známky, učíme se pro sebe a pro život. Když má někdo samé jedničky, nemusí to ještě znamenat, že všechno umí. Ať se za pár let rozhlédnou kolem sebe, pak to poznají. Těšit se můžou na to, že se něco naučí, poznají nové kamarády a na přestávky.
Tomáš Novotný, 15 let

Já bych jim vzkázal, ať to hlavně nepodcení. Rozhodne se o jejich celém životě, jak začnou, jaké si udělají jméno u učitelů. Ať se učí, aby se dostali na gymnázium a něco v životě dokázali. Do školy se mohou těšit na některé učitele, kamarády, přestávky, na exkurze a nebo školy v přírodě.
Jiří Sirůček, 15 let

Děti by se měly těšit na nové kamarády, se kterými budou devět let. To je tak asi to nejlepší, protože po základní škole už to bude jen složitější. Měli by si hlavně najít kamarády a trochu se učit. Ale ze začátku to učení moc těžké není.
Jakub Lacina, 15 let

Od příštího roku budou mít děti možnost se učit angličtinu od prvních tříd. Mohou si tak zvykat na cizí jazyky, které se s nimi potáhnou devět let. Něco se naučí, a to pak mohou použít, když pojedou do světa. Do školy se mohou se těšit i na kamarády, které potkají v první třídě a budou s nimi pak žít celých devět let.
Štěpánka Švédová, 14 let

Určitě je hodně věcí, na které se mohou těšit. Třeba na to, že se dozvědí hodně nových věcí, které je mohou zaujmout, na učitele a kamarády. Na druhém stupni už je hodně zájezdů, i do ciziny, které by je mohly zajímat. Musejí se ale učit, aby něčeho dosáhli. Přeju jim hodně štěstí.
Zuzana Zörnerová, 15 let

Vzkazuji jim, aby se těšili. Od prví třídy se teď budou moct učit angličtinu. U nás na škole je to dělané zábavnou formou, například formou různých divadýlek. Takže pak, když už jedou v těch vyšších ročnících na dovolenou, tak se domluví. Na druhém stupni se organizují zájezdy do cizích zemí, třeba do Anglie, kde se bydlí v rodinách. Jsou to hezké zážitky, hlavně když je dobrý kolektiv. A umět dobře cizí jazyk se určitě hodí do života.
Kateřina Slaninová, 14 let

Já si myslím, že prvotní krok by měli udělat rodiče, připravit to dítě psychicky na školní výuku. Máme tu multimediální učebny, kde jsou počítače a dataprojektory, což zpestří výuku a děti se pak mohou víc těšit. Prvňáčci se mají chovat hlavně slušně a těšit se do školy.
Aleš Staněk, 15 let

Já bych chtěla prvňáčkům poradit, aby se do školy těšili. A hlavně, aby se také naučili trochu chovat už v rodině, protože tím, jak se chovají ke svému okolí, dávají vizitku své rodině. Hlavně by měli rodiče zařídit, aby se děti trochu naučili společenskému chování. To jim pak usnadní se zkamarádit a lidé o nich nebudou myslet, že jsou to malí nevychovanci. Prvňáci by se měli těšit třeba na zájezdy.
Tereza Bartošová, 15 let

Daleko důležitější než známky jsou kamarádi. A je důležité najít si kamarády hned v první třídě a být pak oblíbený v kolektivu. Potom je těch devět roků mnohem lepších a zažije se spousta srandy a zážitků. Taky si myslím, že je dobré školu nijak nepřeceňovat, z neúspěchů si nedělat hlavu, a naopak se to snažit dohnat. Ono pak, když má člověk kamarády, je to snazší.
Michal Svoboda, 14 let

Já si myslím, že by se určitě měli do školy těšit. Je to krásné, vidět natěšené prvňáky, jak běží do třídy. A hlavně budou mít teď i modernější učebny a zařízení školy.
Štěpánka Kovářová, 14 let

Všichni prvňáci se do školy těší, ale po půl roce je to většinou přejde a do školy chodí s brekem. To by ale rozhodně neměli. Je to pěkné potkat tady nové kamarády, dozvědí se nové věci, i učitelé jsou super. My za naší paní učitelkou z prvního stupně chodíme skoro každý den. Měli by se těšit, najít si kamarády a naučit se chovat, aby si neudělali ostudu.
Lucie Růžičková, 14 let

Při letošním zápisu přišlo do ZŠ SNP 89 budoucích žáků prvních tří. Rodiče jedenácti z nich požádali o roční odklad školní docházky. Pro školní rok 2009/2010 se tedy těší na 78 nových žáků.

Žáci zapsaní do prvních tříd pro školní rok 2009/2010

ANTONÍN Matyáš, HORÁKOVÁ Klára, REJZEK Igor, BARSA Valeria, HORYNA Vít, RINGL Miroslav, BASTLOVÁ Tereza, HOŠÁKOVÁ Natálie, ROSENDORFOVÁ Lucie, BENÁK Matyáš, HRUBÝ Jindřich, SERBOUSKOVÁ Adela Gaia, BOOROVÁ Monika, JILEMNICKÁ Kateřina, SOPKOVÁ Sára, BRANDEJSOVÁ Karolína, JIRÁSKOVÁ Markéta, STRNAD Jiří, BUCHTOVÁ Barbora, KÁRNÍK Dominik, ŠATAVOVÁ Tereza, DANĚK Lukáš, KEPRTA Michal, ŠORMOVÁ Adéla, DUCHOŇOVÁ Tereza, KOPECKÁ Dominika, ŠTILEC Jakub, DUNDOVÁ Iveta, KRÁLIK Štefan, TÄUBNER Adam, DUNDOVÁ Markéta, KRNOŠ Felix, TOBOLKOVÁ Veronika, DŰRSCHMIED Jan, KRTIČKA Jakub, TUČEK Adrian, DVOŘÁKOVÁ Eliška, KUBCOVÁ Anna, TUČKOVÁ Anna, DVOŘÁKOVÁ Sabina, KUBIAS Jakub, VČELÁK Matyáš, DYMČENKO Viktoria, KUČEROVÁ Adéla Marie, VENDLEROVÁ Adéla, ELIÁŠ Štefan, KVASNIČKOVÁ Anna, VILÍMEK Michal, FALTOVÁ Anna, LAKSAR Adam, VOCHOUŠEK Vojtěch, FARRAG Karím, LYSOVÁ Kamila, VOTAVOVÁ Tereza, FOLBERGEROVÁ Dorota, MACH Matyáš, VYHLÍDOVÁ Tereza, GRAFKOVÁ Eliška, MAREŠOVÁ Barbora, VYSŮČKOVÁ Klára, GRIM Jan, NEJMANOVÁ Veronika, VYSŮČKOVÁ Kristýna, HAMÁČKOVÁ Klára, NEKVINDOVÁ Aneta, WISZ Karel, HAVLOVÁ Anežka, PARÁKOVÁ Eliška, ZAŇKA Tomáš, HAVLOVÁ Klára, PAŠTA Pavel, ZIKMUNDOVÁ Marie, HEPNAR Lukáš, PAVEL David, ZVELEBILOVÁ Adéla, HESOUNOVÁ Barbora, PODZIMEK Karel, ŽITNÝ Tomáš.

Anketa a videozáznam: LENKA KAŠPAROVÁ