U Hasičského záchranného sboru v Hradci Králové se o první květnové neděli otevřely veřejnosti dveře centrální stanice U Přívozu a také stanice Pražská.

První návštěvníci již netrpělivě postávali před branami stanice od brzkých ranních hodin čekajíce na otevření. U vstupu byli příznivci hasičské práce přivítáni příslušníky hasičského sboru, od nichž dostali dětští účastníci několik drobností. Na dvoře stanice byla k vidění většina požární techniky a vybavení hasičů, které využívají při jejich každodenní práci.

Několik novinek

Letošními novinkami byly na stanici U Přívozu technický kontejner pro vyprošťování, nákladní automobil pro evakuaci osob, velitelský automobil Škoda Yeti a na stanici Pražská CAS 20 T815 Terno. Zájemci o požární techniku nebyli ochuzeni ani o tradičně vystavované kousky, kterými jsou cisternová automobilová stříkačka CAS 20, technický automobil pro práci potápěčů vybavený obleky k potápění v kontaminovaných vodách, rychlý zásahový automobil VW Transporter, chemický kontejner Schmit, autobus pro evakuaci, automobilový žebřík, …

Hasiči návštěvníkům také předvedli automobil s plošinou, která byla vysunuta do výšky několika desítek metrů. Děti s radostí využily možnosti posadit se do velitelského automobilu, automobilové cisterny či do člunu. Samozřejmostí byla po celý den přítomnost hasičů, kteří ochotně zodpovídali zvídavé otázky dětí i dospělých.

Přivítali i školáky

Díky počasí, které bylo navzdory předpovědím slunečné, se den vydařil a obě hradecké stanice si přišlo prohlédnout téměř dva tisíce návštěvníků. Mnozí na dni otevřených dveří nebyli poprvé a všichni věříme, že ani naposledy.

Žákům a studentům základních a středních škol byl určen následující den. Za doprovodu odborného výkladu hasičů byla k vidění stejná technika jako o předchozím dnu. Ani školáci nebyli ochuzeni o drobnosti, které si odnesli s sebou. Obě stanice přivítaly tentokrát přes deset tříd s počtem více než čtyři sta žáků.

Alena Kuthanová