Na slavnostní zahájení pardubické části filmové přehlídky Febiofest, které se konalo ve středu večer v multikině CineStar, zavítal i zakladatel prestižního festivalu Fero Fenič.

Únavný maraton

„Přestože do ostatních měst v regionech, kde se Febiofest koná, téměř nevyjíždím, Pardubice pravidelně bývají světlou výjimkou. Je to hlavně proto, že dlouhodobě patří k nejlepším organizátorům regionální části Febiofestu,“ prohlásil Fero Fenič, který ve středu večer do Pardubic dorazil i navzdory tomu, že má za sebou tradičně velmi vyčerpávající pražský festivalový maraton.

„Pokaždé jsem po něm hodně unavený. A to také proto, že skutečně není jednoduché zajistit, aby byl celý festival finančně pokryt,“ poznamenal zakladatel přehlídky, jež svým rozsahem nemá ve střední Evropě obdoby.

„My opravdu nikdy dopředu nevíme, jak ten který rok finančně dopadne. Proto pořádáním Febiofestu hraji jakýsi vabank, kdy se bojím, jak festival skončí, jestli mě finančně nezruinuje a jestli nezbankrotuji,“ podotkl Fenič.

„Ostatně ani dnes ještě přesně nevím, jak letošní ročník festivalu ekonomicky dopadl. Momentálně totiž není zcela pokryt. Jsme v mínusu, a tak čekáme, jestli se nám podaří získat dodatečnou finanční injekci, o kterou jsme požádali,“ dodal duchovní otec prestižní přehlídky.
„Je pravdou, že ekonomická krize na nás asi nejvíce dopadla právě letos. Přišli jsme o několik velkých sponzorů, kteří nám oznámili, že musí výrazně šetřit. Samozřejmě, že první věc, na které všichni šetří, je kultura,“ pokračoval Fero Fenič, podle něhož je ten letošní sedmnáctý ročník jedním z nejtěžších v celé dosavadní historii festivalu.
Přitom by se zdálo, že v případě pardubické části přehlídky je tomu právě naopak.

Bohatá nabídka

Febiofest ve městě perníku má totiž vůbec nejbohatší nabídku v celé své historii.
„To je dáno dvěma faktory. Tím hlavním je osoba organizátora Jana Motyčky, který je snad tím nejagilnějším pořadatelem festivalu v regionech. Tím druhým faktorem je podpora multikina CineStar. Protože se stalo spolupořadatelem festivalu, a to i v Praze, tak nám nyní dalo také v Pardubicích k dispozici více sálů, než bývalo zvykem,“ vysvětlil zakladatel Febiofestu.
„Pardubická festivalová nabídka se tak rázem v regionech stala vůbec tou nejbohatší
a předčila i mnohem větší města, jako je třeba Brno,“ vyjádřil se Fero Fenič.

„Také dramaturgie je velmi dobrá a zajímavá. V Pardubicích je k vidění opravdu výběr toho nejlepšího, co letos nabídla pražská přehlídka,“ shrnul zakladatel Febiofestu, jehož těší, že v Pardubicích pokračuje úspěšná tradice speciálních projekcí mimo kinosál. „Považuji to za příjemné a zábavné zpestření oficiálního programu přehlídky. Domnívám se, že jde o velké oživení i pro filmové fanoušky,“ řekl Fero Fenič.
„Pardubické speciální projekce mají svou tradici, která začala promítáním Spalovače mrtvol v krematoriu. Jsou jediným městem v regionu, kde se tato akce osvědčila,“ doplnil zakladatel Febiofestu.