Přehlídka potrvá až do 3. června 2010.

Festival Camerata Nova Náchod (CNN) trvá v Náchodě a okolí již 40 let a za tu dobu si získal vážnost a zájem kulturní veřejnosti Kladského pomezí. Po roce 1990 se jeho koncerty mohly realizovat nejen v městech a obcích na české straně, ale některé se díky partnerským smlouvám rozšířily do Kladska a dalších lázeňských měst v polském pohraničí.

„Zájem diváků o festival je značný a jejich počet se pohybuje v tisících,“ informovala nás Nina Adlof, tisková mluvčí náchodské radnice.
Realizační tým festivalu se dlouhá léta skládal z významných muzikantských osobností Náchodska. V roce 1992 vzniklo malé občanské sdružení Společnost pro pořádání CNN, které bylo 14 let nositelem a financovatelem festivalu.

Bohužel, v roce 2006 těžce onemocněla jeho předsedkyně Marie Talafantová a zbývající členové sdružení se sice mohli díky svým zkušenostem zabývat s úspěchem dramaturgií, nikoliv ale už problematikou technického a finančního zajištění, účtování apod. Festival byl tedy v roce 2006 realizován ve velmi omezeném rozsahu a dále ohrožen zánikem, což by vzhledem k dlouhé a úspěšné tradici znamenalo významnou kulturní ztrátu.

„V letošním jubilejním roce proběhne celkem sedm koncertů,“ uvedla Nina Adlof s tím že devět neprofesionálních hudebních těles z České republiky, Polska a Slovinska předvede svůj repertoár v divadlech, chrámech a kostelích, a to jak ve čtyřech městech Královéhradeckého kraje, tak také v jednom z polského Dolnoslezského vojvodství.

Součástí festivalu jsou vzájemná setkávání hudebních těles, výměna zkušeností, notového materiálu a společná volba taktiky k docílení zvýšení prestiže neprofesionálních komorních souborů ve společnosti, která je cestou k většímu společenskému uplatnění.