Devětatřicet studentů v blankytných talárech minulý čtvrtek v Jiráskových sadech oslavilo završení studia.

Maminky s kočárky, rodiny na procházkách nebo páry na schůzkách, to je obvyklý výjev v Jiráskových sadech. Tentokrát se však altánek uprostřed hradeckého parku oblékl do slavnostního. A to do modrého.

Ve světle modrých talárech se tu sešli studenti Sion High School, aby úspěšně završili své studium v oborech Gymnázium (se sportovním nebo všeobecným zaměřením), Pedagogické lyceum a v oboru Předškolní a mimoškolní pedagogika, a aby si odnesli svá maturitní vysvědčení.

Slavnostní ceremonie Graduation Celebration je inspirována americkými high school a v Hradci Králové se stane novou tradicí.

Dopoledne se na „sionské" škole neslo v duchu příprav, zkoušení talárů či nacvičování nástupů. V 15 hodin už bylo vše „naostro". Úvodní řeč o tom, co všechno mají za sebou a co je teprve čeká, pronesl zakladatel školy Denis Doksanský. Ocenil i studentky dálkového studia, které svou cestu k maturitě měly o to složitější, že jej kombinovaly s rodinou, péčí o děti a často i se zaměstnáním.

Slavnost byla zahájena státní hymnou v podání studentky Martiny Vejvarové a v jejím závěru zazněla i studentská hymna Gaudeamus Igitur. V českém prostředí netradičním prvkem byly dlouhé modré taláry a čepičky se střapci, v nichž byli maturanti oděni.

A zážitek na konec? Vyhazování čepiček do vzduchu na znamení, že už vše mají „v kapse".

Zuzana Škvrnová