V tu noc byly v plynových komorách v Osvětimi - Březince vyvražděny celé rodiny s dětmi z takzvaného rodinného tábora (*), které tam před šesti měsíci dorazily z Terezína. Počet obětí byl 3792.

Každý, kdo se chce k této připomínce připojit, může do čtvrtka 10. března na Masarykově náměstí u sochy T. G. M. v Hradci Králové zapálit svíčku za oběti rodinného tábora i další oběti holocaustu, antisemitismu a terorismu.

Vzpomínkový happening je součástí 20. ročníku projektu Dny pro Izrael pořádaného v Hradci Králové od roku 1997.

* (upřesnění): Terezínský rodinný tábor byl smutným unikátem. Byl vytvořený pro komisi Červeného kříže, která měla sledovat dodržování lidských práv v Terezíně a Osvětimi. Jak jsme to už jako národ během 2. světové války v podobných chvílích zažili několikrát, i v tomto případě, kdy jsme očekávali zastání mezinárodní veřejnosti, viděli komisaři Červeného kříže jen to, co si pro ně nacisté v Terezíně připravili, a do Osvětimi nakonec vůbec nedorazili. Mezi pamětníky se vypráví o tom, že když českoslovenští Židé pochodovali pod dozorem vojáků a psů do plynu, zpívali jako znak vzdoru národní hymnu a hatikvu (židovskou hymnu).

Kateřina Hegerová