Do akce, která byla určena pro děti z mateřských škol a žáky 1. a 2. tříd základních škol, se zapojilo 137 požárních stanic z celé České republiky a ani Královéhradecký kraj nebyl výjimkou.

Na hradeckou centrální stanici U Přívozu přišlo téměř 100 dětí ze čtyř mateřských škol. Pohádky jim přečetly dvě autorky pohádek - Olga Rožňavská a Alena Kuthanová, spolu se dvěma výjezdovými hasiči. Děti vydržely krásně napsané pohádky se zaujetím poslouchat. Všem se líbily a sklidily úspěch.

Čtení Hasičských pohádek dětem.Poté přešly děti do garáží, kde na ně čekala hasičská auta. Někteří využili možnosti usednout za volant či se podívat do záchranného člunu. Další děti si vyzkoušely, jak těžká je hasičská přilba a hadice. Garážemi se několikrát rozléhat zvuk automobilové sirény. Děti byly svědky vyhlášení poplachu a přihlížely výjezdu jednotky k dopravní nehodě. Nejenom technika, kterou děti viděly, ale také poutavé povídání hasičů přispělo k dětskému nadšení. Na otázku, co se dětem líbilo více, zda auta, či pohádky, párkrát zazněly rozdílné odpovědi. Většina se však nemohla rozhodnout a shodla se, že obojí bylo „super".

Všichni zúčastnění si dopoledne užili a děti na návštěvu u hasičů budou určitě dlouho a rády vzpomínat. Všechny třídy si s sebou odnesly dárečky, kterými byly hasičské omalovánky s obrázky právě z této knížky, pastelky a samozřejmě nechyběla kniha Hasičských pohádek.

Čtení hasičských pohádek proběhlo také na požární stanici v Rychnově nad Kněžnou, kde se ho zúčastnili další dva autoři z HZS Královéhradeckého kraje, a to Zdeněk Volek a Jiří Václavík. Zde si pohádky vyslechly děti a žáci z pěti mateřských a základních škol. Ani oni nebyli ochuzeni o prohlídku stanice včetně její výjezdové techniky.

Věříme, že se tato akce plná dětské radosti nekonala poprvé a zároveň naposledy, ale že se stane milou tradicí.

Knihu napsali sami příslušníci Hasičského záchranného sboru z celé České republiky. Najdeme v ní čtrnáct pohádek, jak od výjezdových hasičů, vyšetřovatelů příčin vzniku požárů, ale také operátorky tísňové linky 112, tiskových mluvčích a dalších příslušníků.

Autory téměř poloviny z nich jsou právě příslušníci HZS Královéhradeckého kraje. Ten také vyhlásil výtvarnou soutěž, v níž je možné knihu Hasičských pohádek vyhrát.

Vyhrajte knihu Hasičských pohádek pod stromeček
Hasičské pohádky.Chcete získat nově vydanou knihu Hasičských pohádek? Pak máte jedinečnou příležitost. Hasičský záchranný sbor (HZS) Královéhradeckého kraje vyhlásil malířskou soutěž o nejhezčí obrázek. Kresba na téma „Hasiči při zásahu i mimo něj" může být doplněna krátkým veršem.
Soutěže se mohou zúčastnit jak děti, tak dospělí. Zapojit se mohu taktéž příslušníci a zaměstnanci HZS České republiky. Každý účastník soutěže může zaslat maximálně tři obrázky. Deset nejlepších výtvorů bude oceněnou knihou, která bude zaslána na uvedenou adresu ihned po termínu uzávěrky. Obrázky budou použity k propagaci HZS Královéhradeckého kraje, pravděpodobně formou omalovánek pro děti.
Svá díla spolu s přihláškou (najdete ji na webu www.hzscr.cz) zasílejte do 9. prosince 2016 na e-mailovou adresu alena.kuthanova@hkk.izscr.cz nebo poštou (Alena Kuthanová, HZS Královéhradeckého kraje, Nábřeží U Přívozu 122, 500 03 Hradec Králové).
Tak neváhejte, vezměte tužku a pastelky do ruky a potěšte organizátory spoustou krásných hasičských obrázků!

Alena Kuthanová