Izabela Gracíková, Lucie Stříteská a Nicol Kašíková si takové uznání zasloužily za skvělé výkony, které loni odvedly v domácích i mezinárodních soutěžích.

Při soutěži si sáhli na dno svých sil

Stejně dobře, ne-li ještě lépe, si hradecké tanečnice vedou letos. K trojlístku těch nejúspěšnějších se svými výkony a získanými trofejemi připojují další talentované dívky. Znovu se to potvrdilo při soutěži s mezinárodní účastí Hradecká Odette, která si díky precizní organizaci a skvělému zázemí u předchozích sedmi ročníků získala vysoký kredit.

Letošní ročník se konal 10. května v prostorách sídla hradecké filharmonie, kam přijelo 490 soutěžících reprezentujících 29 tanečních škol, kteří před porotou vedenou pedagožkou Pražské konzervatoře Kateřinou Slavickou předvedli 245 choreografií.

Po předchozím rozcvičení se naostro začalo tančit v 11 hodin, poslední účinkující přišli na řadu půl hodiny před půlnocí. Až na dno svých sil si proto sáhli všichni: soutěžící, porotci i pořadatelé.

„Ráda bych poděkovala pracovníkům Filharmonie Hradec Králové, kteří nám vytvořili takové podmínky, že se tu všichni cítili dobře," řekla vedoucí hradecké taneční školy Vlaďka Hrbková.

Svoji vděčnost za podporu akce vyjádřila také pražské společnosti zabývající se obchodem s baletními potřebami a hradecké firmě, která účastníkům věnovala bohaté ovocné občerstvení.

„Ekonomicky lépe než my na tom rozhodně musejí být obě taneční školy z Kyjeva, které na naši soutěž přijely v početně silném obsazení. Měly velice kvalitní kostýmy, nápadité a perfektně zatančené skupinové choreografie. Je znát, že přípravě věnují hodně času. A jak víme, čas jsou peníze," vyjádřila svůj názor Vlaďka Hrbková.

Děvčata obsazovala přední příčky

Nicméně, v nejmladší kategorii na celé čáře vyhrály Hradečanky. V sólových vystoupeních zvítězila Nicol Kašíková před druhou Charlotte Pelcovou a třetí Madlen Moravcovou.

Skupinová choreografie Skřítci v podání Niny Adamkov, Niny Frendlové, Nicol Kašíkové a Terezy Malé byla hodnocena jako druhá nejlepší.

Třetí věkové kategorii dominovala Izabela Gracíková, která zvítězila s klasickou i moderní sólovou choreografií a do třetice spolu s Lucií Stříteskou zvítězila v duetu.

Moderní tanec se povedl i Emě Rufertové, která obsadila 3. místo, v klasice páté. Výkon Heleny Valachové porota posoudila jako šestý nejlepší.
Ve IV. sólové kategorii připadlo 3. místo Lucii Stříteské, 7. Veronice Vyroubalové a 10. Marii Eliášové. Skupinová choreografie Bolero byla hodnocena jako čtvrtá nejlepší, vystoupení Dřeváky patřila 6. příčka.

Vítězkou kategorie V.A, tedy sólové, se stala Natálie Rozsypalová, hned za ní se umístila Kateřina Drašnarová. Příslovečnou třešinkou na dortu bylo prvenství Elišky Rufertové v kategorii VI.A.

Blahopřání patří všem tanečnicím, které v náročné soutěži obstály, i když třeba  nesbíraly medaile. Třeba se „urodí" příště.   (vá)