Narodil se 21. prosince 1918 v Hradci Králové, kde má také v podloubí Malého náměstí nedaleko dnešního Studia Beseda pamětní desku a je po něm pojmenována i ulice v městské části Plotiště nad Labem.

Josef Bek v dětství ministroval a zpíval v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí v Hradci Králové, po studiu na hradecké obchodní akademii nastoupil do spořitelny, kde se postupně dopracoval k pozici hlavního pokladníka. Za 2. světové války nastoupil až do roku 1954 jako operní pěvec k profesionálnímu divadlu v Olomouci, posléze přešel kvůli poškození hlasu do činohry. V letech 1954 – 1985 byl v hereckém angažmá v Městských divadlech pražských a postupně si jej všiml hledáček filmové a televizní kamery.

Jeho dominantou byly role optimistických, rozverných a bodrých mužů, které ztvárnil nejen v téměř 70 českých filmech, ale také ve dvou stovkách televizních pořadů. Kdo by si nevzpomněl na zpívajícího šoféra dálkové autobusové linky v komedii Florenc 13.30, dirigenta Honzu v hudební komedii Hudba z Marsu, zpívajícího hajného v rodinném muzikálu Ať žijí duchové!, na seriály Bambinot, Nemocnice na kraji města, Chalupáři nebo nestárnoucí písničkovou pohádku Zlatovláska. Přesto pro většinu diváků zůstane navždy v paměti vysloužilým vojákem Martinem Kabátem v pohádkové komedii Hrátky s čerty.

Na herce může u pomníku symbolicky vzpomenout každý Hradečák, je pochován na pouchovském hřbitově.

Petr Baláž