Řada novinek. Třeba dva filmy

Stejně jako v předchozím roce byl nejúspěšnějším měsícem květen s počtem 2 410 návštěvníků. V tomto období se Informační centrum již tradičně účastní oblíbených prohlídek v rámci Královéhradecké muzejní noci a Dne vody. Pro návštěvníky bylo v loňském roce připraveno několik novinek. Byly to dva nové filmy nazvané „Obnovitelné zdroje" a „100 let Šumavské energie". V prvním divák vidí výrobu elektrické energie z jednotlivých obnovitelných zdrojů a ve druhém se ocitne přímo uprostřed krás nedotčené šumavské přírody. V kinosále s projekcí na velkoplošné plátno 12 x 3 m, které je dominantním audiovizuálním prvkem centra, můžete také zhlédnout poutavý dvacetiminutový snímek o malých vodních elektrárnách na řece Labi.

Od loňského března si zájemci mohou zakoupit novou verzi turistické vizitky, na které je zobrazena secesní malá vodní elektrárna v Hradci Králové, zvaná Hučák. Budova elektrárny prošla rozsáhlou rekonstrukcí střechy a fasády, která byla dokončena na přelomu října a listopadu 2012. Na nové turistické vizitce je zobrazena již po opravách, v původním barevném provedení.

Atraktivní komplex svádí i k natáčení

O atraktivitě celého historického komplexu svědčí i pozornost filmařů. V září se v okolí malé vodní elektrárny natáčel mezinárodní koprodukční film Sarajevo, film o atentátu na následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Historická budova malé vodní elektrárny a její okolí se tak stala místem mnoha záběrů rakouských filmařů, protože připomíná zákoutí Sarajeva z roku 1914.

V průběhu celého roku zde probíhají různé akce, jako například konference, semináře, přednášky, výstavy a jiné.

Uplynulo více než sto let od spuštění

Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové nabízí možnost prohlídky interaktivní expozice o vlastnostech a využití větrné, vodní, geotermální, sluneční energie a energie vzniklé spalováním biomasy. Informační centrum se těší velké oblibě hlavně mezi učiteli a žáky základních a středních škol. K jeho větší návštěvnosti přispělo i vyhlášení soutěží pro širokou veřejnost a zařazení IC do regionálního rozvoje mezi akce města Hradec Králové. Součástí prohlídek je i návštěva plně funkční malé vodní elektrárny v Hradci Králové, zvané Hučák. V roce 2012 elektrárna na řece Labi oslavila 100 let od spuštění výroby elektrické energie.

Informační centra Skupiny ČEZ je možné nalézt po celé České republice. Nejstarší v Jaderné elektrárně Dukovany bylo otevřeno v roce 1994. Osmým v pořadí je právě Informační centrum v Hradci Králové, jehož hlavním motivem je výroba ekologické elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Šárka Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy