„Lidé mohou na vlastní oči spatřit, jak funguje takzvaný milíř používaný v minulosti,“ informoval hlavní dramaturg festivalu Jan. K. Čeliš. Milíř je zařízení, kde se vyrábí dřevěné uhlí. Jak se to skutečně dělalo třeba před sto lety, mohou dnes spatřit návštěvníci lodžie. Pro ně ho odhalí žáci zdejší základní umělecké školy.

Stovky dětí se určitě zúčastní tradičního průvodu v maskách, který se začne řadit v 15.30 hodin u Základní školy na Husově ulici a vyjde v 16.00 hodin. Zatímco loni se hodilo přijít za čerta (bylo to téma festivalu), letos to budou mít složitější, a tak pravděpodobně zvolí klasické pohádkové postavy. K tématu Pohádka v krajině, krajina v pohádce se zrovna obléci do kostýmu nedá, ale za to přiblíží zdejší okolí návštěvníkům.

Zaměřit se pořadatelé chtějí především na lodžii, jejíž park prochází generální opravou a během týdne se v něm konají kulturní akce. První bude dražba děl z uměleckého sympozia, které tu od minulého týdne probíhá. Část získaných peněz pak pomůže nedonošeným novorozencům. Hned po dražbě přijde na řadu koncert Xaviera Baumaxy, představení hendikepovaných Malý princ a zmíněné odhalení milíře.

Oficiální zahájení proběhne opět s patronem festivalu Jiřím Lábusem. Při něm bude také předán klíč od města dětem, které mu povládnou až do neděle. Ohňostroj proběhne sice už v sobotu večer, tím ale program nekončí. Organizátoři se vrátili k nědělnímu vyžití pro malé i velké.

Pro starší je na večer připraveno několik kapel, ale také promítání tvorby studentů Filmové školy Zlín. Nebude chybět ani vyprávění pohádek.