Skutečnost je však trochu jiná. Jak se ukázalo, lidé nezanevřeli na česká jména a stále se tradice těší úspěchu. Od roku 2003 po České republice chodí nejvíce Terez, Kateřin, Michael, Kristýn, populární je stále Anna, Barbora, Nikola a zdaleka není pravda, že by mezi dívčími jmény bodovala ve větším případě cizí jména.

Chlapečkům rodiče nejčasněji dávali jména jako Jan, Jakub, Tomáš, Martin, Lukáš, Petr, Filip a jméno Dominik se plošněji vyskytuje až v roce 2000. Například ve Dvoře Králové je od roku 2000 nejvíce evidováno Jakubů (56), Tomášů (48), Janů (39) Martinů (18), holčiček se jménem Tereza bylo 42, nositelek starého českého jména Anna 36 a Natálek 24.

„Česká jména stále převažují. Nedá se říct, že by lidé dávali svým dětem cizí jména. Od začátku roku se tu narodilo 24 miminek a žádné nemá kuriózní jméno,“ řekla Václava Hradíková z matriky ve Vrchlabí. Jako trochu zvláštnost můžeme brát biblická jména. „Ta dávají spíše věřící rodiny, které uzavírají církevní sňatek, a tak tu máme třeba Samuela nebo Eliáše,“ dodává Hradíková.

V posledních letech stoupá obliba přidávání si druhého jména. Někteří jsou tímto obdařeni už rodiči při narození, někteří zajdou na matriku a jméno si prostě přidají. „Už od patnácti jsem měla pocit, že Eliška je jméno osobní a nelíbilo se mi, když mi tak říkali. Je to zdrobnělina a chtěla jsem mít dospělácké jméno,“ říká Eliška Elizabeth Franková a dodává, že jméno Eliška používá s přáteli a Elizabeth na veřejnosti.

Tento počin může udělat každý. Stačí si zajít na matriku, zaplatit 1000 korun a na počkání dostanete jméno, po kterém toužíte. Jistá pravidla však existují. Jména nesmí být stejná a musí být v registru jmen.

Na toto mysleli někteří rodiče už při narození ratolesti, a proto se možná setkáte se jmény jako Sofie Anna, Šimon Olin, Šimon Gabriel, Johana Rachel, Jaromír Janis, Nicolas Marina a podobně. „Tato jména většinou dostávají děti rodičů, kdy jeden nebo oba rodiče nejsou Češi a snaží se jméno dítěte přizpůsobit svému původu,“ říká pracovnice matriky ve Dvoře Králové.