Kouzelníci předvedli nejen tradiční, ale také moderní kouzelnické triky. „Doufáme, že nové muzeum zvýší atraktivitu města. Vnímám to zároveň jako poctu Michalu Siloradu Patrčkovi, který má památník u kostela svatého Jakuba,“ prohlásil místostarosta František Vrabec.

Turisté mohou muzeum u starého koupaliště na řece Úpě navštívit každou sobotu. „Po telefonické domluvě je ale možné domluvit se na kterémkoli jiném dni,“ ubezpečil Jaroslav Zach, kouzelník a tvůrce muzea, pro nějž jsou kouzla celým jeho životem. „Proto jsem léta střádal kouzelnické materiály, medijní kresby a historické plakáty,“ říká Zach, který celé muzeum postavil ze svých celoživotních úspor. „Je to soukromý projekt, nemůžu proto čekat žádné dotace,“ vysvětluje. Terénní úpravy na pozemku muzea začaly už roce 2007, jakmile byla stavba i přes značné komplikace povolena.

Expozice muzea je rozdělena do tří částí. První ukazuje vznik magie a kouzel a rovněž upozorňuje na neslučitelný rozdíl mezi těmito oblastmi. K vidění zde jsou medijní kresby a předměty, na které se váže řada pověr, jako například provaz z oběšence nebo léčivé kameny.

Druhá část je věnována mistrům české magie od historie do současnosti. V této části lze nalézt informace o kouzelnických divadlech, fotografie a dobové plakáty staré až dvě stě let.

Poslední částí výstavy jsou vlastní práce Jaroslava Zacha – intarsie, koláže a asambláže na téma magie a kouzla pro zamyšlení. Součástí muzea je také studovna a knihovna pro kouzelníky.

„Já vlastně ani žádný kouzelník nejsem, kouzlit neumím,“ směje se Jaroslav Zach a vysvětluje, že jde pouze o triky, které jsou založeny na chemii, matematice, optických klamech, zručnosti nebo technice. „Někteří lidé nás obviňují, že používáme hypnózu, telepatii nebo levitaci, což je vznášení se těles včetně lidského těla ve vzduchu, které odporuje známým přírodním zákonům. To ale není pravda. My jenom pro efekt hrajeme divadlo. Vždy jde jen o triky a divák na tuto hru dobrovolně přistupuje. Je to férové, dokud se triky nezačnou zneužívat pro obohacení,“ dodává Zach a jako příklad uvedl skořápkáře.

Právě Jaroměř se těší přezdívkou „kolébka kouzelnictví“, protože odtud vyjelo první kouzelnické divadlo v Evropě – Michala Silorada Patrčky, kterého většina lidí zná pouze jako obrozeneckého básníka.

Muzeum se těší velkému zájmu, přestože bylo otevřeno teprve před pár dny. Unikátní projekt přitahuje média i konkurenci z oblasti magie. „Pražští kouzelníci mi nabídli velice slušnou částku, za kterou by měli zájem muzeum odkoupit. Já ho ale nedám,“ upozorňuje s úsměvem kouzelník Zach.
Muzeum magie je již čtvrtým muzeem v Jaroměři vedle městského, vojenského a železničního. „Muzea mají svůj nezastupitelný význam, umí promlouvat k tomu, kdo umí vnímat odkazy předků. Věříme, že se Muzeum magie stane pro Jaroměř zajímavou atrakcí i propagací v cestovním ruchu,“ domnívá se Jaroslav Zach a doplňuje: „Budeme se snažit splnit slogan našich starých mistrů: Přijďte a uvidíte, co neuvidíte, a neuvidíte, co myslíte, že vidíte.“

MARKÉTA VOLFOVÁ