Už i na Krakonoše přišla bída. Revír už nemá plný zvěře, stromy napadl kůrovec a panství mu ohradila Správa Krkonošského národního parku. Bylinky z hor se dávno neprodávají jako dříve, sojka se dala k BIS a nejvyšší české hory zaplavili turisté z Německa a Holandska. Co jsou ve srovnání s tím Trautenberkovy úskoky!

Pán Krkonoš tedy učinil nevídaný krok. Se svým sousedem Trautenberkem uzavřel mír. Je sice pravda, že Trautenberk moc velký pán není – zámek má jako větší chalupu a jako čeládku tři budižkničemu, ale ve dvou se to lépe táhne. Mír nabídl Krakonoš Trautenberkovi na setkání v Harrachově.
„Protože vím, že Trautenberk je darebák, uzavírám s ním mír jen ústně. Teprve příští rok, pokud přijedu, ho uzavřeme písemně,“ sdělil návštěvníkům horského města pán Krkonoš.

A proč vůbec k neobvyklému spojenectví došlo? Inu i Trautenberk pocítil dopady ekonomické recese. Z Anče se stala zarytá feministka, Kuba s hajným založili odbory a za chalupou mu vyrostly skokanské můstky. Krakonošovu nabídku dojatě přijal. Spojenectví zapili studeným pivem a zajedli jitrnicemi.
Společně chtějí čelit krizi. Trautenberk připravil podnikatelský záměr, kdy hodlá vozit sníh z Krkonoš do níže položených horských středisek, aby tam mohla lyžařská sezona trvat až do srpna.

Inspiraci našel v Liberci. Krakonoš mu v tom bude pomáhat nadpřirozenými schopnostmi. Když bude potřeba, sešle déšť, když to bude nutné, pošle zimu a mráz. A když bude nejhůř, otevře své sněhové sýpky pod Sněžkou a dodá sněhu habaděj. Přesně tak, jak to udělal na objednávku Katky Neumannové letos při mistrovství ve Vesci. Ostatně za podíl ze zisku si Krakonoš koupil novou fajfku a kabát.