Stalo se to v Hradci Králové ve sportovní hale Třebeš. Krajské město hostilo turnaj Inter G Cup 2012. Šlo o nový kolektivní sport –  Kin-ball pocházející z Kanady. A Hradec Kanaďany porazil.

Sport vznikl v době, kdy byla kanadská vláda řešila jeden z hlavních problémů moderní společnosti, ve které nedostatek pohybu zásadně přispívá k strmému nárůstu výskytu civilizačních chorob. Na univerzitě v Quebeku vznikla nová sportovní kolektivní hra Kin-ball.

K nám přišel až před dvěmi lety

V Česku se Kin-ball začal hrát v březnu 2011, kdy vznikla první pilotní škola. K dnešnímu dni je pilotních škol sto osmdesát, škol na kterých se Kin-ball hraje, je přes dvě stě.  Vznikají také první centra vyšší úrovně hry v Hradci Králové, Pardubicích a Zákupech.

Český svaz Kin-ballu má své sídlo v Hradci Králové a po celou dobu své existence úzce spolupracuje s městem. První mezinárodní turnaj Inter G Cup 2011 se uskutečnil v říjnu 2011. Na letošní turnaj Inter G Cup 2012 přijely tři týmy z Kanady. Vzhledem k neohroženému postavení Kanady jako Kin-ballové velmoci, byly tyto týmy ještě jistějším favoritem, než tomu bylo v případě belgického týmu v ročníku předchozím. V turnaji základních škol se do finále dostal loňský mistr ČR v kategorii mladších žáků Kin Mix Pardubice, obhájce vítězství z loňského ročníku tým Zákup a kanadský tým. Po vyrovnaném boji zvítězil kanadský tým, Kin-Mix byl druhý a Zákupy třetí.

V turnaji středních škol se do finále probojoval kanadský La Légion, který v základní skupině vyhrál s převahou všechny zápasy. Spolu s ním postoupil mistr republiky „Mlátičky" ze střední zdravotnické školy Hradec Králové a tým „Sklanďáci" ze Železného Brodu. Finále pak probíhalo naprosto neočekávaně. Tým Mlátičky nastoupil do hry s takovým nasazením, že finálový zápas trval pouhé dvě periody.Vítězství bylo tedy jejich.

Turnaje se zúčastnil jeden z našich nejslavnějších hokejistů Jiří Šlégr (snímek nahoře), který je spolu s Jaromírem Jágrem jediným českým členem prestižního Tripl Gold Clubu. Předával ceny vítězům a po skončení turnaje  uspořádal besedu s účastníky.

Martin Paur, Předseda Českého svazu Kin-ballu

Co je vlastně Kin-ball

- nový kolektivní sport
- jeho vývoj trval dva roky
- vymysleli ho v kanadském Quebeku
- obsahuje základní sadu cvičebních prvků atletiky a gymnastiky
- mohou ho hrát chlapci i dívky
- je jedno, jak je kdo vysoký
- ze hry není možné nikoho vyloučit
- mohou ho hrát i vozíčkáři
- spolupráce je nezbytná
- hrají proti sobě tři týmy, každý má čtyři hráče
- hraje se s lehkým balonem o průměru 122 centimetrů

Základní princip hry

Cílem hry je odehrát míč tak, aby jej tým na příjmu nechytil a míč se dotkl země. Naopak tým na příjmu musí zabránit tomu, aby se míč dotkl země. Hrají ale tři týmy, takže ten, kdo odpaluje balón zakřičí barvu týmu, který má balón chytit. Pokud ho tým na příjmu chytí, stává se útočícím týmem, odpaluje a volí barvu týmu, který má míč chytit. Tak je to až do doby, kdy dojde k chybě a tým na příjmu nechytí míč.