Návštěvníci se náhle ocitli v roce 1420, v době, kdy husité táhli na Prahu. Na prostranství, které se proměnilo v okolí města Benešov, jehož domy se krčily za mohutným opevněním, se střetlo 120 bojovníků.

Jednu z husitských bitev nastudovali organizátoři z dobových kronik a snažili se ji dotáhnout do všech detailů. „Každý rok se snažíme zdokonalovat v dobovém oblečení i celé výstroji,“ říká Daniel Richter z pořádajícího dětského kroužku historického šermu Tesák.

Kromě malých husitů přijeli také členové spolků z celé republiky. „Jsou zde šermíři z Moravy, z Prahy, Mladé Boleslavi nebo od Liberce. Okruh lidí, se kterými spolupracujeme, se již ustálil. A většinou přijíždějí ti samí šermíři,“ upřesnil Richter.

V bitevní vřavě vzalo město zasvé, husité jej vypálili a za zpěvu písně Ktož jsú boží bojovníci směřovali dál na Prahu. „Bylo to úplně jako ve skutečnosti na bitevním poli. Moc se mi to líbilo. Hlavně i to, jak při tom pochodu zpívali,“ popisoval svůj zážitek jeden z návštěvníků akce, Adam Holeček.

Organizátoři se však museli poprat i s nepříjemným zádrhelem. „Dva husitské vozy měla původně táhnout koňská spřežení. Bohužel na poslední chvíli nám koně nevyšli,“ vysvětlil Daniel Richter.

Místo ořů se tak k vozům museli postavit sami bojovníci, kterým to však příliš nevadilo. Drobné šrámy z boje nejsou ničím neobvyklým, avšak k žádnému zranění nedošlo. „Pro šermíře je naše bitva první větší akcí po zimě. Takže chtějí ukázat, co všechno nového se naučili, a někdy jsou až příliš natěšení,“ dodal s úsměvem Daniel Richter.