Největší překážkou pro mě bylo dokončení vysokoškolských studií. Důkladné a kvalitní vzdělání považuji za nejdůležitější součást profesionální cesty. Je jen škoda, že to nemáme šanci pochopit dříve, než máme studentská léta za sebou.

Sametová revoluce uprostřed mého studia mi otevřela spoustu možností, z nichž jsem si žádnou nehodlal nechat ujít. K cestování jsem přibral cizí jazyky a další aktivity.

Studium fyziky jsem dokončoval ve svých 27 letech a do hlavy mi nešly nejen rovnice, ale ani to, proč jsem nezvolil třeba dějiny umění nebo mezinárodní vztahy, které mi tehdy připadaly zajímavější.

Dnes jsem vděčný na své fyzikální vzdělání, protože s jistotou vím, že nejdůležitější je dobře porozumět zákonům fungování přírody. To s sebou přinese pochopení všeho ostatního a učiní z nás skutečně nezávislé a svéprávné bytosti. Že jsem dostal šanci o tom na hvězdárně přesvědčovat i veřejnost, pak už byla jen otázka mimořádného štěstí.

V osobním životě dala celé mé rodině nejvíce zabrat rekonstrukce našeho domu. Dodnes se z toho vzpamatováváme. To nejhorší snad máme za sebou a děti už plánují, které plyšáky si s sebou vezmou do nových pokojíčků.