„Mžany mají letos 605 let od svého založení, Stračovská Lhota 610 let a Dub 466 let. Navíc už u nás fungují 123 let dobrovolní hasiči a rovných sto let máme v obci základní školu,“ popisuje starosta Mžan Jan Vratislav.

Páteční program zahájený u pomníku padlých ve světových válkách okořenilo vystoupení skupiny Artroza z Hořic a ukázky středověké bitvy. Na závěr nebe nad obcemi ozářil ohňostroj.

Tím však oslavy pěti narozenin nekončí. Dnešní část startuje již v devět hodin ráno. „Lidé se mohou těšit na ukázky hasičské techniky, myslivci připraví zvěřinové speciality, škola se pochlubí výtvory svých žáků a spoustu jiných akcí,“ uvádí jen několik málo připravených aktivit starosta.

V jednu hodinu po poledni zavítá do Mžan známý imitátor a moderátor Vladimír Hron se svou Abecedou hvězd. Dětem zahrají pohádku členové divadla Drak a poté se na ně z nebe snesou bonbony, vyhozené z letadla.

Po okolí bude jezdit kočár s koňmi a zájemce vozka vezme na okružní cestu. „Předvedou se také letečtí modeláři a děti z naší základní školy se sborem Kaštánek. Nakonec je přichystána Vesnická veselice se skupinou Nešlapeto, která potrvá až do ranních hodin,“ doplnil Jan Vratislav. (red)