V hostinci „U polních myslivců" pod chlumskou rozhlednou dospěl do finále projekt Šachového klubu Lípa Rok Petra Nováka. Poslední část měla podtitul Skladatelské perly Petra Nováka a na celý nádherný písničkový náhrdelník jich autor pořadu, Jaroslav Balcar z Čistěvsi navlékl plných čtyřiačtyřicet.

Publikum, které zaplnilo salón hostince, při některých neznámých krásných písních poslouchalo se zatajeným dechem, obrovský úspěch slavily skladby Zlatý náramek, A já tě vítám nebo Madlén. Doprovodnému komentáři vévodily vzpomínky textaře Pavla Vrby na léta jeho přátelství s Petrem Novákem, v nichž zpěvákovu osobnost také velice dobře charakterizoval.

Velkou radost udělal pořadatelům vzácný host Andy Seidl, jenž hrál v letech 1983 až 1992 v Novákově kapele George and Beatovens na kytaru. Udělal si čas a na Chlum přijel. V improvizovaném rozhovoru předal přítomným velké množství zážitků, různé věci osvětlil a také pobavil například historkou z doby koncertního programu Memento, ve kterém se používala figurína Petra Nováka. Občas ji posadili do křesla v předsálí a stávalo se, že ji uvaděči, hasiči i další zdravili. Pochopitelně neodpovídala a oni chodili za muzikanty, jaký že je ten Petr Novák náfuka…

V závěru si celý salón sborově zazpíval s Petrem Novákem sedm jeho největších hitů, čímž vzdal hold tomuto skromnému mistrovi, ale i pořadatelům.

Po skončení pořadu Andy Seidl posílil příležitostnou kapelu Brázda Band a byl přijat za jejího plnoprávného člena. V pokračujícím hudebním posezení se poté blýskl nádhernými sóly a tentokrát šestičlenná kapela si hraní s takovým muzikantem náležitě užívala. Zrovna tak se bavilo i publikum.

Ještě na závěr malé shrnutí Roku Petra Nováka. Na devět částí si našlo cestu 303 diváků, kteří si vyslechli dohromady 260 písní. Hrály se nejen takové, které vyšly na deskách, ale též jiné, které se na ně nikdy nedostaly. Ve slovním doprovodu byly použity materiály známé z knih, časopisů, rozhlasu a televize, ale také neznámá fakta z archivu Fanclubu Petra Nováka nebo ze soukromých sbírek. Vše bylo při pořadech volně k nahlédnutí. Ledacos se dozvěděli i čtenáři Hradeckého deníku, který z tohoto v rámci celé republiky ojedinělého projektu pravidelně přinášel reportáže.

Nedožité sedmdesáté narozeniny zpěváka Petra Nováka tímto byly na Chlumu připomenuty opravdu důstojně.

Lubomír Douděra