Teplota vzduchu těsně pod bodem mrazu, teplota vody 1,5°C, přes tisícovku přihlížejících diváků choulících se v teplém zimním oblečení – tak to byly ideální podmínky pro osmdesátku otužilců z celé republiky, kteří si přijeli zaplavat ve vodách Metuje.

Pro účastníky byly připraveny tratě na 100, 250, 500 a 750 metrů, kde posledně jmenovaná byla soutěžní. Plavci se průběžně během odpoledne nořili do chladné vody Metuje aby si zaplavali vybranou trať a bylo vidět, že si to plně užívají, což moc nechápali přihlížející, prokřehlí diváci, kteří s přibývajícím časem podupávali aby se alespoň trochu zahřáli. Plavcům ale toto počasí plně vyhovovalo a všichni si pochvalovali jak si letos pěkně zaplavali.

Součástí letošního setkání byla i divácká soutěž, kde byla jako hlavní cena nabízen sud piva. Jedinou podmínkou pro získání ceny bylo smočení do řeky a uplavání alespoň čtyř temp, ale i tak dost dlouho vyzýval vedoucí závodu Petr Kocián k získání této lákavé nabídky nějakého odvážného diváka. Již to vypadalo, že cena propadne, ale když již poslední plavci pomalu opouštěli řeku, tak se přeci jen jeden odvážlivec přihlásil. Byl jím Pavel Bárta, jehož bratr se otužování věnuje a byl i účastníkem letošního setkání. I když se sportům odvážný muž věnuje, tak toto byla jeho první zkušenost se studenou vodou a jak to vypadalo po jeho doplavání na břeh asi na dlouho poslední…

Podle slov pořadatele Petra Kociána byl letošní ročník velmi povedený, jelikož se sešlo hodně otužilců, mezi nimi i přemožitelé kanálu LaManche Dana Zbořilová, operní zpěvák Richard Haan a David Čech, diváků a počasí bylo přímo ideální a všichni si letošní setkání pochvalovali, to vše ještě doplnila unikátní otužilecká svatba, která byla zřejmě první v republice.

V soutěžní disciplíně na 750 metrů se nejlépe umístil David Čech, který trať uplaval za 11:17 minut, za ním se na dalších místech umístili 2. Vlastimil Zaoral st. (13:14), 3. Vlastimil Zaoral ml. (14:00), 4. Adolf Goebel (14:02), 5. Miroslav Nezhyba (14:46), 6. Michal Moravec (15:11), 7. Jiří Neuman (15:12), 8. Richard Machálek (15:39), 9. Tomáš Kocánek (16:34) a 10. Petr Vaniš (16:58).

Nevěsta otužovala nenarozeného potomka

Po vynoření z vod Metuje na novomanžele ještě čekali nezbytné oficiality, kde se podepsali do pamětní knihy a předali si navzájem snubní prstýnky. Potom již následoval slavnostní přípitek a gratulace od rodinných příslušníků a všech přítomných kamarádů – otužilců. Další část svatebního dne již probíhala v příjemnějším prostředí náchodského Beránku.

Před odjezdem ještě ženich ochotně odpověděl médiím na řadu zajímavých otázek.

Proč jste si vybrali pro svatbu zrovna Náchod?
Protože v Náchodě je vždy krásný závod, kde se sejde spousta kamarádů a byla to pro nás poslední příležitost abychom takovouto svatbu mohli uskutečnit, jelikož manželka je již v sedmém měsíci těhotenství a tak další otužování prozatím přeruší.

Jak jste se seznámili a jak dlouho se věnujete otužování?
Já se otužování věnuji již třináct let a má manželka nastoupila k nám do oddílu před rokem, kde jsme si padli do oka a od té doby je to pro nás společný koníček.

Přemlouvali jste místostarostu aby s vámi šel do vody?
Nepřemlouvali, jen jsme se zeptali zda neholduje studené vodě a když řekl že ne, tak jsme to dál neřešili. Původně jsme přemýšleli o obřadu v Nové Pace, kde dělá starostu náš kamarád – otužilec, ale tam budou závody až v dubnu a to je pro nás již nepřijatelný termín.

Jaká byla dnes voda a jak se vám ženilo?
Voda byla krásná a to hlavně proto, že jsem tam byl s Táničkou a svatbu jsem si vychutnal.

Kdo tady s vámi je?
Jsou tady všichni z rodiny, příbuzní a asi osmdesát kamarádů – otužilců z celé republiky.

Holduje ještě někdo z rodiny otužování?
Ano, Táničky maminka, která byla teď ve vodě a plavala dnes pouze stovku aby nezdržovala obřad.

Manželka se otužuje i v tomto pokročilém stádiu těhotenství, nebo to dnes byla výjimka?
Studená voda nás spojila a plaveme spolu celý rok, otužuje se pravidelně, ale teď prozatím toto extrémní otužování přeruší.

Kde vznikl nápad na tuto svatbu?
Vzniklo to spontánně, když mezi námi začal vážný vztah, bylo jasné že jiná než otužilecká svatba nepřichází v úvahu.

(Jiří Mach)