Sice nikdo z nich nezvítězil a nepostoupil tak do euroregionálního finále, které se bude konat 19. června v Banské Bystrici, ale co se nepodařilo studentům, to se povedlo jejich profesorce!

Za výraz by se ani zpěvačka nestyděla

V klubu Parník se soutěžilo ve třech kategoriích, ve kterých dle očekávání kralovali studenti z domácího Matičního gymnázia, kde kromě výuky francouzštiny mají i neobyčejně silný obor hudební.

V kategorii Jednotlivec před maturitou zvítězila Anna Klečková se slavnou písní Édith Piaf „La vie en rose". Ale ani královéhradecká nadějná pěvkyně Kristýna Voženílková se rozhodně nenechala zahanbit. Její provedení hispánského šansonu „Hijo de la luna" mělo patřičnou šťávu a výraz, za který by se nemusela stydět ani zpěvačka kapely Mecano Anna Torroja, jež tuto píseň v roce 1986 proslavila. Druhý sólista z Hradce Králové Jan Zelený si troufl na současný hit „Bella" francouzského rappera původem ze Zairu, který si říká Maitre Gims.

V kategorii Skupina zvítězili ostravští studenti z Matičního gymnázia s interpretací písně Francise Cabrela „Je l´aime ŕ mourir", kterou u nás pod názvem „Zamilovaná" proslavila Lenka Filipová. Královéhradečtí studenti pak sborově přednesli ve dvou formacích proslulý chorus „Vois sur ton chemin", který pro film „Slavíci v kleci" zkomponoval v roce 2004 Bruno Coulais, a francouzskou lidovku „Tourdion". Obsadili nakonec čtvrté, respektive páté místo.

Profesorka zamíří v červnu do Tater

Prvnímu soukromému jazykovému gymnáziu v Hradci Králové tak nakonec přinesla vítězství jeho profesorka Martina Forejtková, a to v kategorii Jednotlivec po maturitě. Za přípustného doprovodu violoncellistky Kateřiny Prokešové, s níž je sehraná díky šansonovému duu Nos Dames, interpretovala u klavíru majstrštyk Édith Piaf „La Foule". Zvítězila rozhodně zaslouženě! A tak už nezbývá nic jiného, než držet jí palce do Tater.

Jan Hocek