Již pátým rokem se v prostorách restaurace Primátorka Pod Terasami v Hradci Králové uskutečňují různé výstavy děl výtvarníků. Je to vynikající nápad, který si pochvalují rovněž návštěvníci tohoto zařízení, když sem přicházejí třeba na oběd nebo jen tak na kávu.

„Na zdi podél místnosti jsou umístěny výtvory, grafika, textil i trojrozměrné exponáty. Všechny však musejí splňovat estetická a umělecká kritéria," uvádí kurátorka těchto výstav Ivana Vítová.

Umělecká „všehochuť"

K nápadu mít umělecká díla v restauračních prostorách ji přiměl popud známého hradeckého fotografa instalovat právě zde velké foto Hradce Králové. Ale co s dalším místem? To lze vyplnit buď fotografiemi nebo nějakými artefakty od výtvarníků z široka daleka. Nápad umístit umělecká díla na zdech restaurace se osvědčil natolik, že náhodou, když jeden den byly stěny prázdné, návštěvníci se ptali, co se děje, že jim to schází. A tak jsou co dva měsíce na stěnách instalovány obrazy, textil, grafika, fotografie – zkrátka umělecká „všehochuť".

V současné době jsou k vidění i ke koupi například ručně malovaná trička, hedvábné šátky, šály a kravaty od výtvarnice Jitky Houškové z Nové Paky. „Zájem o výstavu v těchto prostorách je tak velký, že už máme obsazený rok 2015 a připravujeme další," dodává kurátorka Vítová.

Dagmar Trejbalová