V této době je to veselý masopust, ve většině obcí v tradičním pojetí jako zábava pro dospělé. U nás jsme však pozvali i děti, aby se při reji masek společně s dospělými pobavily. Starosta svolil s předáním vlády nad obcí ke konání masopustního veselí a bylo se na co dívat a bylo co ochutnávat.

Ochutnávka koblih od hospodyněk

V rámci masopustního reje se totiž konala soutěž o nejlepší domácí koblihu a hospodyňky přinesly na ochutnání i ostatním, nejen porotě. Masopustní masky byly tradiční – od medvěda přes nevěstu v požehnaném stavu se ženichem po bábu s dědkem na trakaři a další.  Z dětských masek byl k vidění tradiční slamáček a pak mnoho jiných jako čertíci, muchomůrka, anděl, strom, který naděloval jablka a další.

První masopust u nás nebyl s průvodem po obci, ale konal se na návsi, kde díky počasí strávilo sobotní odpoledně přes sto zúčastněných. Jak se sluší a patří, medvěd byl zastřelen, aby byl následně vzkříšen. Jeden z účastníků transportu mrtvého medvěda, když zjistil, kdo že se ukrývá v kůži chlupáče, pronesl: „On je to doktor!"

Tak se nebojte, že se u nás může někomu něco stát, a za rok se přijďte podívat, pobavit se a třeba i přispět svou troškou do masopustního reje.

Za masky zapsal Masopust, jinak František Bárta ze Syrovátky.

F. Bárta, H. Böhmová