Akci organizovalo již podruhé občanské sdružení Sportem proti bariérám – Český ráj. Poprvé v roce 2007, kdy 34 hendikepovaných vytvořilo český rekord.

V neděli se tělesně postižení rozhodli rekord pokořit a vytvořit nový, což se povedlo! Vše měla v rukou Olinka Kosejková, která u Jilemnické boudy na Horních Mísečkách registrovala všechny příchozí, a v závěru se čekalo na výsledek.

Postupně se vozíčkáři vydali na trasu dlouhou 3300 m ze Zlatého návrší (1310 m n. m.) přes křižovatku U čtyř pánů, a poté k prameni Labe (1386 m n. m.).

Přes překážky

První vyrazili do terénu před půl jedenáctou, foukal vítr, nebylo vidět na krok a rtuť teploměru stagnovala pod deseti stupni Celsia.

 První úsek vedl po asfaltové cestě, druhý písčitou stezkou s odtokovými prohlubněmi, které značně komplikovaly jízdu. Před dvanáctou hodinou první hendikepovaní dosáhli cíle, to už sluníčko odhalilo nádherné panorama Krkonoš.

„Nikdo se během cesty nezranil, jen jsme půjčovali pokrývky na zahřátí,“ konstatoval tříčlenný tým ochotných záchranářů ze Žacléře, který celou cestu tělesně postižených monitoroval stejně jako zástupci agentury Dobrý den.

Ti po konzultaci s Olgou Kosejkovou pak mohli potvrdit, že rekord z roku 2007 se podařilo překonat. K prameni Labe vystoupalo 19. července 40 vozíčkářů a šest tělesně postižených s berlemi. Všichni za svůj výkon obdrží certifikát.

Vozíčkář Michal Liška, kterého do cíle dopravil jeho asistent, byl nadšený. „Myslel jsem si, že pramen Labe je v Praze,“ říká rozesmátý mladík.

Další vozíčkáři Jiří Vokurka s Vlastimilem Hudečkem byli jediní, kteří zvládli celý úsek bez pomoci, vlastními silami. „Bylo to náročné,“ konstatoval u pramene Jiří, který si symbolicky namočil v Labi rukavice. Nejmladší účastnicí byla šestiletá vozíčkářka Anička. Z výletu byla nadšená.

Pan Ladislav z Hlinska šel s berlemi, předloni tu byl ještě jako vozíčkář, ale jeho zdravotní stav se natolik zlepšil, že se letos mohl vydat po svých. „Asi tady umřu,“ tvrdil nám u pramene, ale vše zvládl, a po svých dorazil i zpět na parkoviště.

„Je to krásná akce, hrozně fajn lidi, příjemná atmosféra, jen to počasí nevyšlo,“ říká Alena Vrátná z agentury Dobrý den v Pelhřimově.

Veřejná sbírka

Přítomná poslankyně parlamentu Ludmila Navrátilová, která si na vlastní kůži vyzkoušela práci asistenta, přiznává, že je to opravdu dřina, a slibuje, že hendikepované bude podporovat, tak jako jejich projekt výstavby sportovního centra pro hendikepované v Nové Pace, na jehož vybudování byla vyhlášena celostátní veřejná sbírka.

 Pokud chcete přispět, můžete pomoci zasláním finanční částky na č.ú. projektu SHS-ČR u Poštovní spořitelny: 220306431/0300 .

„Stanovili jsme si vysokou laťku,“ říká spokojený Jan Pelikán za organizační tým a za všechny vítá informaci přítomného mluvčího Správy KPNAP Radka Drahného, který hovořil o připravovaném projektu Krkonoše bez bariér.