VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O oslavách: 'Rozhlas hrál v mém životě významnou roli'

Hradec Králové - Kulatých sedmdesát let vysílání oslavil minulou sobotu Český rozhlas Hradec Králové. Oslavy se konaly celý den na Masarykově náměstí bohatým kulturním programem s mnoha vystoupeními orchestrů i zpěváků. Za ideálního počasí bylo hlediště zaplněné do posledního místa. Další možnost měli zvědaví návštěvníci ve studiu u mostu přes řeku Labe, kde po celý den probíhaly prohlídky všech jeho pracovních prostor.

24.5.2015
SDÍLEJ:

Oslavy 70 let vysílání Českého rozhlasu Hradec Králové.Foto: Oldřich Suchoradský

Tři vzpomínky

Na oslavu výročí hradeckého rozhlasu vyberu tři z mnoha vzpomínek, které na něj mám ze svého života. Ta nejstarší je ještě ze školní doby, kdy jsem se při hradeckém studiu účastnil natáčení besedy pro Československý rozhlas k anketě umělců: Jaký by měl být mladý učitel… Natáčená proběhlo ve starém studiu ve Vrchlického ulici. Natáčel s námi tehdy ještě nepříliš známý redaktor, později známý disident a spisovatel Ludvík Vaculík. Pro mne však vzpomínka na natáčení v ponurém studiu není příjemná. Z kamarádů, kteří mi slíbili se besedy zúčastnit, zbyl jen starší spolužák Išek a jeho dvě spolužačky.

Dalo se to pochopit, byly totiž prázdniny. Reportér Vaculík nám dopředu neřekl, na co se nás ve studiu při natáčení bude ptát. A když to do nás při natáčení naostro spustil, tak jsem se rychle a silně opotil. Otázky byl velmi tvrdé, mířené proti tehdejšímu vedení fakulty. Místo debaty nad názory umělců se hovořilo o úrovni výuky budoucích učitelů na fakultě a úrovni z ní vycházejících učitelů. Po odvysílání pořadu jsem z toho měl u svých profesorů nepříjemné popotahování. Byl jsem dokonce pozván  na „koberec" k samotnému děkanovi a musel jsem pracně vysvětlovat, co jsem tím vysíláním chtěl vlastně ukázat. Nakonec se vše zametlo pod koberec, protože přišlo Pražské jaro 1968 a na fakultě byly najednou jiné problémy. A epizoda s nepovedeným natáčením kolem ankety o učitelích upadla v zapomnění.

Lehčí rozhovory

Další setkání s hradeckým rozhlasem bylo podstatně příjemnější. To když jsme o pár let později promovali. Slavnostní promoce se konala v sále Střelnice, přičemž měla bohatou kulisu mnoha spolužáků, rodičů a také hradeckého rozhlasu. Při promoci jsme se svojí dívkou, mojí pozdější manželkou, přebírali „červené diplomy". Přítomný strýc Emil se znal s reportérem rozhlasu, který tam natáčel, a zařídil, že jsme po promoci v krátkém rozhovoru do rádia pohovořili o sobě a svých životních plánech. To se mi mluvilo mnohem lépe a lehčeji, narozdíl od předchozí besedy v zatuchlém studiu. Večerní odvysílání rozhovoru bylo příjemným završením slavnostního promočního dne.

Třetí setkání s rozhlasem se konalo ve vesničce, kde jsme bydleli, a kam se za mnou jako za „mladým" důchodcem vypravila redaktorka hradeckého rozhlasu Vlaďka Matějková. Hodinu jsme si u nás doma povídali o životě, o kantořině, o postavení učitele na vesnici a o lidském snažení, které by mělo někam směřovat a motivovat člověka něčeho v životě dosáhnout. Byla to pro mne příjemná hodinka a natočené vypravování dodnes v příloze zdobí kroniku obce, kde jsme po čtyřicet let žili. Redaktorka se pak do obce opakovaně vracela. Ale už ne za mnou, ale za rybáři při každoročním podzimním výlovu místního rybníka Zrcadlo. Nikdy však nezapomněla zastavit se u nás na kávičku.

Pestré zážitky

Moje tři zastavení s rádiem z Hradce Králové chtěla ukázat, jak významnou roli hrál rozhlas v mém životě. Všechna zmíněná setkání jsem si připomínal při prohlídce studia s vynikajícím a přátelsky naladěným redaktorem Radkem Pulkrábkem. Byla to pestrá hodina, během které jsme jedním uchem poslouchali jeho popis rozhlasových zařízení či jeho fungování a druhým jsme sledovali přenos hokeje z mistrovství světa mezi Kanadou a českou reprezentací. Byla to zajímavá kombinace a úžasná kulisa k podvečeru, který byl jedním z těch nejzajímavějších, jaké jsem po našem návratu do Hradce Králové zažil.

Oldřich Suchoradský

Autor: Redakce

24.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klicperovo divadlo v Hradci Králové: Netopýr.

Hradecký Netopýr? Divoký průlet světem operety

Ilustrační fotografie.

Skialpinisty poučí o správném chování v národním parku

Olympiáda? Rozhodl Hradec

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Pomohl mu i věk, mezi slovenskými brankáři je ve čtyřiadvaceti letech zelenáč. Je však také budoucností národního mužstva. Také proto se Patrik Rybár, brankář hokejového Hradce Králové, podívá na únorové olympijské hry v Koreji.

V Trutnově se přemnožili potkani, radnice vyhlásila plošnou deratizaci

Královéhradecko, Trutnov - Zvýšený výskyt potkana obecného zaznamenali v Trutnově především na sídlišti Zelená louka v Horním Starém Městě a ulicích kolem náměstí.

Vzpomínky na Spustu a Messnera nevyblednou, záchranáři uctili jejich památku

Královéhradecko, Krkonoše - Členové české a polské Horské služby si společným výstupem ke křížku s pamětní deskou na úbočí Sněžky připomněli tragickou smrt Štefana Spusty a Jana Messnera, kteří při snaze zachránit život člověka zemřeli.

Sportovní víkend aneb Kam v okrese vyrazit při neděli

Hradecko - Deník přináší čtenářům přehled sportovních událostí, které se v hradeckém okrese konají v neděli 21. ledna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>