Fronta u informačního centra na náměstí ale nestála. První zájemci o lístky však přišli k íčku u zámku již o půl šesté ráno. Ani oni nemuseli stát ve frontě, protože v předprodeji se již vloni osvědčil systém číslovaných lístků. Klidně se mohli vrátit domů a přijít do infocentra před desátou hodinou.

Zájem o vstupenky na 52. ročník festivalu Smetanova Litomyšl je opravdu velký. Během jeden a půl hodiny bylo vyprodáno osm pořadů ze třiadvaceti. Systém ale nezkolaboval, jak se stávalo v minulosti. „Za prvních devadesát minut jsme zaznamenali 48 300 internetových přístupů, maximum bylo 3300 přístupů za vteřinu. Systém sice fungoval pomalu, ale vydržel,“ uvedl Jan Pikna, ředitel festivalu Smetanova Litomyšl. Na předprodej dohlíželi přímo v Litomyšli samotní šéfové sítě Ticketportal. Lístky jsou k dispozici na stovkách míst v celé zemi.

V prodeji zůstávají zhruba čtyři tisíce lístků. Cedulka „vyprodáno“ se včera objevila nejdříve u pořadu houslisty Pavla Šporcla s cikánskou cimbálovou muzikou Romano Stilo Gipsy Way. Rychle mizely lístky na Kouzelnou flétnu, Labutí jezero, Koncert na přání nebo také na externí koncert ve svitavské Fabrice. „Je zajímavé, že není extrémní zájem o operu Prodaná nevěsta. Asi je to zapříčiněné tím, že tu již byla. Ale měla tak velký ohlas a převis poptávky, že jsme ji zařadili letos znovu. Možná je to dáno také tím, že se jedná již o prázdninový termín. Na pořady na konci festivalu je zatím dostatek vstupenek,“ sdělil Jan Pikna.

Některá představení festivalu jsou už vyprodaná. Zájemci o vstupenky na pořady Smetanovy Litomyšle ale nemusí zoufat. „Během deseti až dvanácti dní se do prodeje vrátí vstupenky, které si lidé rezervovali na internetu. Většinou jde ale jen o několik lístků a bývá o ně mela. Po prvním květnu půjdou do prodeje také zbylé vstupenky ze sponzorských rezervací. Zájemci si musí vše pohlídat na internetu,“ vysvětlil ředitel festivalu Jan Pikna. Smetanova Litomyšl začíná 11. června.