Třetí ročník výstavy připravila správa zámku s rodinou Papáčkových a s Klubem SZO Narcis Kladno, otevřeno bude ještě i v neděli od 9 do 17 hodin. Zájemcům bude k dispozici také odborná poradna.

Návštěvníci zde mohou obdivovat kolem 200 druhů květin, které původně pocházejí z euroasijské oblasti. Na světě jich existuje kolem 30 tisíc druhů, rostou i v horských oblastech Pyrenejí či Alp.

Nejen zahrádkáře možná překvapí, že jen v České republice se pěstuje více než dva tisíce druhů narcisů. (zen)

Areál Nového zámku patřil o víkendu výstavě narcisů, která potěšila stovky návštěvníků.
“Syn se přihlásil na zahradnickou školu. Tehdy jsme koupili pár cibulí, a tak to začalo. Postupně se přikupovalo po padesáti kusech až jich bylo pět set. Kluka to pak přestalo bavit, a tak jsem to převzal já,“ zavzpomínal na začátky své narcisové kariéry Adolf Papáček v mysliveckém stejnokroji, který vypěstoval většinu naaranžovaných květin.

Myslivec ve službách majitele zámku zkoušel pěstovat i tulipány, ale vše sežrali myši a hryzci. „Domnívali jsme se, že narcisy jsou jedovaté a nikdo je žrát nebude. Existuje však jiný škůdce, narcisová moucha, která je dokáže také zlikvidovat,“ prozradil Adolf Papáček, který má velmi rád žlutooranžové zabarvení.

„Do šlechtění jsem se zatím nepustil, ale je zde několik vyšlechtěných květin. První českým narcisem byla Věra, což je patnáct let zpátky. Teď je asi 150 českých odrůd,“ uvedl muž v kamizolce zelný s tím, že pěstování narcisů má i svá negativa. „Doma totiž mrmlají, že toho máme půlku zahrádky a není to k jídlu,“ dodal.

Dvoudenní akci připravila správa zámku s rodinou Papáčkových a s Klubem SZO Narcis Kladno. (ign)