K nejvýraznějším trenérským osobnostem ve městě pod Bílou věží patří dnes již legenda Josef Souček, se kterým bylo možné nahlédnout do přebohaté studnice fotbalové, funkcionářské i trenérské dráhy.

Jelikož Souček zemřel minulé úterý a poslední rozloučení s ním se konalo tento týden v pondělí, slouží následující rozhovor již pouze jako vzpomínka na tuto osobnost.

Jako aktivní hráč působil od roku 1942 od žáků až po dospělé v SK Hradec Králové, později Dynamu Slavii Hradec, Slavoji a RH Hradec. Poté následovala předlouhá trenérská dráha, vedl převážně mládežnická družstva.

V období 1970 až 1976 trénoval ligový dorost Spartaku Hradec Králové i ligové mužstvo dospělých ve 2. celostátní lize. Jeho další kroky vedly k mládeži, dlouhá léta v SK Hradec, poté vychovával fotbalové naděje v hradecké Olympii. Stál u zrodu sportovních tříd SK Hradec při ZŠ Sever, pod patronací FC Olympia Hradec založil sportovní fotbalové kroužky v ZŠ Kukleny a ZŠ M. Horákové.

Na OFS Hradec Králové zastával funkci předsedy trenérsko-metodické komise a člena výkonného výboru. Donedávna patřil mezi nadšené funkcionáře a propagátory mládežnické kopané, což Českomoravský fotbalový svaz v Praze ocenil v roce 1995 udělením Plakety Dr. Václava Jíry přímo před zraky předsedy evropské fotbalové asociace UEFA.

Není bez zajímavosti, že Souček stál u prvních krůčků dnes renomovaných trenérů, například Ladislava Škorpila. Na ligové trávníky pomohl mnoha hráčům jako třeba Roubíčkovi, Marčíkovi, Dehnerovi, Vaněčkovi, Němečkovi, Mudruňkovi, Petříkovi a dalším. Od elévů vedl další ligisty Frýdu, Pitáka či Klapku.

Sportovní trenérskou činnost prováděl „Beryl" či „chudý puškař" – tak je znám ze své pracovní profese – po celý život na úkor svého volného času pro radost a z lásky k dětem i mladé generaci, která mu přinášela pohodu na zeleném trávníku i mimo něj.

Nedlouho před svým úmrtím Josef Souček zodpověděl několik otázek.

Můžete nám přiblížit vaše první fotbalové krůčky?
Bylo to za 2. světové války, kdy jsme jako čtrnáctiletí žáci v SK Hradec hráli jako benjamínci. Působil jsem zde od žáků až po první tým na památném hřišti u nemocnice.

A co další fotbalová kariéra?
Po základní vojenské službě v Martině jsem se vrátil do Hradce a postupně hrál od roku 1954 až do 1968 za týmy Dynamo Slavia Hradec, Slavoj Hradec a RH Hradec za trenéra Lhotáka. V posledně jmenovaném klubu jsem už  souběžně působil jako trenér. Následujících 27 let strávených ve Spartaku Hradec Králové bylo hodně pestrých a trénoval jsem zde kategorie od žáků až po dospělé. Nejúspěšnější byla 70. léta, kdy jsme měli jeden z nejlepších dorostů v republice a pravidelně jsme se probojovávali až do závěrečné finálové fáze. Výborná byla spolupráce s Josefem Matějíčkem a s Ladislavem Škorpilem, dále nemohu opomenout například Františka Vodičku a mnoho dalších kolegů trenérů. V té době se hrávaly žákovské a dorostenecké zápasy před 1. ligou, takže se často stávalo, že tyto mládežnické duely vidělo někdy až pět tisíc diváků, což mělo báječnou atmosféru.

Jak vzpomínáte na zápasy fotbalové ligy? Vybavuje se vám nějaká perlička či zajímavý zážitek?
Vzpomínám třeba na první utkání s A mužstvem ve Vítkovicích (1:1) v ročníku 1975/76 s Láďou Škorpilem. Například na Lokomotivě Košice, kde domácí nakonec vyhráli 1:0, se stala neuvěřitelná věc, když jsme dostali branku z pokutového kopu, který rozhodčí odpískal z poloviny hřiště. Akce se v tu chvíli odehrávala u středového kruhu. Takže nás pak čekala dlouhá cesta bez bodového zisku.

Následoval přesun do Kuklen na Olympii, respektive do ZŠ M. Horákové. Co vám tato změna přinesla kromě toho, že má mládežnický fotbal ve městě pod Bílou věží další velkou základnu?
Za jedenáct let v FC Olympia Hradec Králové se nám společně s Petrem Vohralíkem podařilo vybudovat mládežnickou základnu obdobnou jako v FC Hradec. Výborná byla a stále je spolupráce se ZŠ Kukleny i se ZŠ Milady Horákové, kde stále funguje fotbalová školička. V tomto období se zde začaly hrát divizní soutěže žáků i dorostu, což trvá dodnes. Na toto období mám opravdu báječné vzpomínky.

Dostalo se vám ocenění od města Hradec Králové, OFS Hradec, KFS i FAČR (ČMFS). Můžete se podělit o zážitky? Co pro vás tato ocenění znamenají?
Za předsedy Františka Chvalovského v roce 1995, kdy nám osobně gratuloval samotný předseda UEFA, jsem obdržel Cenu Dr. Václava Jíry, což byl neopakovatelný zážitek. Nezapomenu na setkání s trenérem Václavem Ježkem či s kapitánem Dukly Ladislavem Novákem, Ivo Viktorem i mnoha velikány a legendami našeho fotbalu. Všechna ocenění jsou pro mne uznáním za dlouholetou věrnost fotbalu.

Co byste vzkázal trenérským kolegům?
V první řadě, ať mají kladný poměr ke svým svěřencům a nešetří pochvalou. Je dobré nejenom kritizovat, ale zaměřit se na dobrou spolupráci s rodiči, což se určitě projeví v další činnosti svěřenců. Samozřejmě je potřeba se pak soustavně vzdělávat.

Vaše přání na závěr?
Národnímu týmu přeji úspěch na Euru a také postup na mistrovství světa, FC Hradec Králové stabilní účast v 1. lize, Olympii Hradec, aby opět postoupila do divize. Trenérům mládeže pak přeji trpělivost při výchově mládeže ve spolupráci s rodiči. Příznivcům hradeckých „votroků" přeji nový stadion a dobrý ligový fotbal.

Vizitka – Josef Souček
Datum narození a úmrtí: 10. 7. 1928 – 4. 2. 2014

Hráčská a trenérská kariéra:1942 – 1952 SK Hradec Králové od žáků až po 1. tým
1952 – 1954 základní vojenská služba Martin
1954 – 1956 Dynamo Slavia Hradec Králové
1956 – 1958 Slavoj Hradec Králové
1958 – 1968 hráč a trenér RH Hradec Králové
1968 – 1995 trenér Spartaku Hradec od žáků po 1. mužstvo
1995 – 2006 trenér FC Olympia Hradec Králové
2006 – 2010 ZŠ Milady Horákové – fotbalová školička

Funkcionářská dráha:KFS Královéhradeckého kraje: člen krajské trenérské rady;
OFS Hradec: člen výkonného výboru a předseda TMK OFS, spoluzakladatel halových okresních přeborů mládeže, motor mnoha školení trenérů na OFS Hradec Králové.

Udělená ocenění:1995 – Plaketa Dr. Václava Jíry před zraky předsedy UEFA
2000 – Laureát Ceny Primus Inter Pares města Hradec Králové
2007 – Osobnost Okresního fotbalového svazu Hradec Králové
2011 – Cena Jana Modřického KFS Královéhradeckého kraje
2012 – Ocenění Fotbalové asociace ČR v Praze na Žofíně

Lubomír Douděra