Ve čtvrtek dopoledne bylhostem redakce Hradeckého deníku ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti v Hradci Králové Miroslav Franc. Čtenáři Deníku poměrně zřetelně ukázali, že se o kulturní život ve městě zajímají, což dokumentovaly dvě desítky dotazů položených na různá témata. Ředitel Franc proto pečlivě komentoval pracovní i soukromé záležitosti. Následuje kompletní znění čtvrtečního on-line rozhovoru.

On-line rozhovor

Ředitelem Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti je MIROSLAV FRANC již dvacet let. Ani po takové době však podle svých slov odchod z funkce neplánuje, práce ho totiž baví. Nejen to sdělil čtenářům Deníku během čtvrtečního on-line rozhovoru v hradecké redakci.

Jak se vyplatí nebo nevyplatí provoz letního kina Širák? Počítáte s jeho provozem do budoucna? (Miloš)
Letní kino Širák v Hradci Králové je ztrátovým podnikem tak, jako podobná zařízení v celé České republice. Jeho provozování je nutné vnímat jako službu veřejnosti, a proto je ztráta z této činnosti kryta dotací města Hradec Králové. Naším cílem je pochopitelně tuto ztrátu co možná nejvíce eliminovat, a to se nám poslední dobou docela daří. Průměrná návštěvnost přes šedesát diváků na jedno představení je docela dobrý výsledek svědčící o kvalitní dramaturgii a možná i o tom, že návštěvníci filmových představení znovu objevují podobná zařízení a opět oceňují romantickou atmosféru, byť vykoupenou menším pohodlím. Pokoušíme se nabízet divákům dnes již obvyklé další služby, jako je občerstvení, ale i méně obvyklé, jako je půjčování deštníků nebo dek v případě nepřízně počasí. S provozováním Letního kina Širák rozhodně počítáme. Máme dokonce připraveny i studie na další využití areálu, kde by mohlo vzniknout další kvalitní festivalové prostředí s odpovídajícím vybavením jeviště, za plátnem horolezecká stěna se zázemím pro účinkující a k nejsmělejším plánům patří i výsuvné zastřešení hlediště v případě nepřízně počasí. Chybí zatím to nejdůležitější - ekonomické zajištění takových plánů.

Jestli chcete, odpovězte: Jak dlouho jste ve funkci? Nemáte někdy pocit, že bojujete „s větrnými mlýny" - byrokracie, snižování peněz atd. Chtěl byste mít klid a z funkce odejít? (Daniel)
Ve funkci jsem dvacet let. S donkichotskými pocity se potýká asi každý manažer, já určitě nejsem výjimkou. Ale je nutné i to vnímat jako nezbytnou součást práce a obrnit se často velkou dávkou trpělivosti a občas i dělat kompromisy ve svých vizích. Přestože funkce jednatele a ředitele Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti je velmi náročná, mám to obrovské štěstí, že dělám práci, která mě baví. Mám zatím i docela dost sil a jako pravého Vodnáře mě nové výzvy nabíjejí energií. Proto zatím odchod z funkce neplánuji.

Přirostl vám některý z programů k srdci tak, že byste za nic na světě jeho uvedení nezmeškal? A který? (Marian Z.)
To je pro mne velmi těžká otázka. Za mého působení v Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti jsme uvedli řadu nových projektů, zejména festivalů, které obohatily kulturní život města. Mám na mysli třeba Entrée k tanci nebo Festival dětského tance, Středoevropský jazzový most, Folklorní festival Pardubice – Hradec Králové, Národní přehlídku mažoretkových skupin, Hradecký koštýř, ale i akce na Šrámkově statku v Pileticích atd. Každý z těchto festivalů nebo akcí má svoji historii spojenou s velkým úsilím zrodu, zajištěním financování, diskusí o koncepci a dramaturgii, ale hlavně je spojen se setkáváním se s novými lidmi. Proto je pro mě těžké vybrat.

Chtěla bych se zeptat, jestli bude letos Koštýř? (Helena)
Ovšem, Slavnost vína a burčáku Hradecký koštýř bude, a to 28. září 2011 na svátek sv. Václava od 10 hodin na nádvoří Kaple sv. Jana Nepomuckého (Městské hudební síně) a na Severních terasách.

Mohl byste něco sdělit ke kauze zákazu koncertu pravicových extremistu v roce 2008 v letním kině v Hradci? (Pavel Obešlo)
Nevím, proč tuto otázku po takové době opět otevíráte.

Měl bych dotaz. Proč HKVS, jíž vedete, nepovolila akce Národní straně? (Sitar)
Nevím, proč tuto otázku po takové době opět otevíráte.

Jak si užíváte současné vysoké teploty? Máte v Adalbertinu klimatizaci? (Pavla)
Současné vysoké teploty si moc neužívám, protože finišujeme s přípravou sezony. Přes prázdniny jsme provedli rekonstrukci šaten pro umělce a dokončujeme opravu a modernizaci světelného parku jeviště velkého sálu. Navíc již na tento pátek připravujeme koncert vynikající country skupiny Honky Tonk Brothers z polského Walbrzychu na Šrámkově statku v Pileticích, v neděli před polednem ceremoniál zvoníků v renesančních kostýmech a zvonění na zvon Augustin na Bílé věži a odpoledne v rámci promenádních koncertů společný koncert Dechového orchestru města Hradec Králové a Gornicza orkiestra deta z Walbrzychu v Jiráskových sadech. V Adalbertinu bohužel většina sálů klimatizaci nemá. Zejména ten hlavní by to moc potřeboval.

Máte při všem tom dnešním shonu čas na své koníčky? A jaké? (Monika)
Určitě každý potřebuje pro regeneraci svých sil nějakým způsobem odpočívat a hlavně přijít na čas na jiné myšlenky. K tomu jsou koníčky naprosto ideální. Ani já si tento způsob odpočinku nenechám ujít. Mezi mé koníčky určitě patří tanec, i když je to z části má profese, jelikož se zabývám i výukou tance. V zimě je to sjezdové lyžování a v létě jízda na kole.

Myslíte, že doba potenciálních krachů ekonomik přeje kulturním projektům? (Libuše)
Současná ekonomická situace bohužel kulturním projektům nepřeje a obávám se, že to nebude v nejbližší době lepší. Spoléhám však na moudrost našich politiků a vlastníků prosperujících firem, jelikož investice do kulturních projektů a volného času v době hospodářských krizí vždy přinesla své ovoce ve formě menších nákladů na potlačení kriminality, dovedla vytvářet i nová pracovní místa a podpořila oživení ekonomiky.

Jak dlouho působíte na svém postu, a jaké vzdělání je pro výkon vaší funkce nezbytné? (Hana)
Ve funkci ředitele Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti jsem dvacet let. Mám pouze střední odborné vzdělání, a to se zaměřením na automatizační a regulační techniku, knihovnictví a tanec. Mojí vysokou školou se stala samotná praxe. Pro výkon této funkce bych doporučoval vysokou školu manažerského zaměření.

Jste spokojen s kulturním klimatem v republice a s dotační či grantovou politikou? (Radim)
Myslím si, že kulturní klima v České republice s ohledem na politickou situaci a na ekonomické možnosti je obdivuhodné. Je to důkaz nesmírné kreativity, vynalézavosti a stálého nadšení občanů naší země. S grantovou politikou mám své bohaté zkušenosti, a to, co mě na ni nejvíc vadí, je její nekoncepčnost a nestabilita.

Pane Franci, jste pěkný chlap. Mohu se zeptat, jestli jste ženatý? Nezašel byste se mnou někdy na skleničku? Těším se. (Patricie Nováková)
Děkuji za lichotku, ale bohužel jsem již 35 let zadán.

Jaké kulturní akce v letošním roce byste mi doporučil? Na co vy se osobně přijdete podívat? (Petr Francek)
Na tuto otázku jsem již odpovídal. V podstatě mě uvidíte všude.

Jste ředitelem kulturní a vzdělávací společnosti. Sportujete také, nebo jen chodíte po divadlech? Jaké sporty máte rád a co děláte ve svém volném čase? (Jana Nová)
Jen do divadel nechodím. Za mlada jsem hrál docela dobře házenou a pohyb k životu určitě potřebuji. Mezi mé koníčky patří tanec, lyžování a jízda na kole.

Kolik má společnost pracovníků? A museli jste někoho kvůli krizi propustit nebo snižovat platy? (Jiří V.)
Hradecká kulturní a vzdělávací společnost začínala v době svého vzniku v roce 1991 s 55 zaměstnanci. V současné době jich je 37 (přepočtených), přičemž za dobu své dvacetileté existence svoji činnost rozšířila o tři provozy turistických informačních center, Letní kino Širák, Centrum mladých a Šrámkův statek Piletice. Znamená to, že společnost musela v průběhu zejména posledních deseti let svoji činnost zásadně zefektivnit. Ke snižování počtu pracovníků bohužel muselo docházet. Naštěstí to bylo většinou přirozenou cestou, tedy odchodem do důchodu, nebo dohodou na vlastní žádost. Ke snižování platů jsme zatím nemuseli přikročit, ale platy zaměstnanců jsou hluboko pod celostátním průměrem a nelze očekávat žádný výrazný nárůst.

S jakým rozpočetem pracujete letos, s jakým loni? Museli jste se uskromňovat? (Václav)
Hradecká kulturní a vzdělávací společnost pracuje v roce 2011 s rozpočtem, který předpokládá celkové náklady i příjmy ve výši cca 25 milionů korun. Do příjmů jsou zahrnuty i dotace od města Hradec Králové, Královéhradeckého kraje, státu a Evropské unie. Tyto příjmy představují cca 50% celkových příjmů. Je to rozpočet podobný tomu loňskému, pouze je upraven v souvislosti s čerpáním dotací na realizaci projektu podpořeného ROP NUTS II Severovýchod „Hradecko - efektivní koordinace marketingových aktivit v cestovním ruchu" a mikroprojektu na česko-polskou příhraniční spolupráci „Poznávejme svoji kulturu" podpořeného z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Co se týká uskromňování, tak to musíme v zásadě každý rok, ale díky čtyřletému grantu, a tím stabilní podpoře města Hradec Králové, a díky získání prostředků z Evropské unie není ono uskromňování destabilizující nebo dokonce likvidační.

Slyšela jsem, že máte problémy do tanečních kurzů dostat především chlapce. Jak to vypadá letos? (Dana)
Je to pravda, ale není to nová situace. Zcela stejný problém jsme řešili i loni a předloni. Nicméně před zahájením kurzů se nám vždy podařilo páry doplnit. Loni nakonec bylo i několik tanečníků navíc. Věřím, že to tak dopadne i letos, zejména proto, že na poslední chvíli poskytujeme pro váhavé pány zajímavé slevy na kurzovném.

Jak se díváte na farmářské trhy v Gayrových kasárnách. Nemohly by být častěji? (Zdena J.)
Farmářské trhy jsou poslední dobou velkým hitem téměř v celé České republice. A je dobře, že zákazníci znovu začínají oceňovat kvalitní potraviny vyrobené v regionu. Farmářské trhy pro Hradeckou kulturní a vzdělávací společnost nejsou zcela typickou činností, ale vzhledem k tomu, že jsme již v minulosti měli bohaté zkušenosti s pořádáním jarmarků a trhů lidové tvorby, ujali jsme se i této aktivity. Gayerova kasárna v této chvíli považujeme za docela ideální místo na pořádání farmářských trhů do té doby, než se najde jiné, vhodnější. Pro nás je příjemné, že nemusíme na každé trhy pracně stavět prodejní stánky, a pro zákazníky je určitě ideální, že si mohou na trh zajet autem, zaparkovat a nákup pohodlně dopravit domů. Četnost konání trhů jsme velmi zvažovali, ale podle názorů prodejců a podle našich kapacitních možností je měsíční frekvence dostačující. Ve chvíli, až bude vybudována v Hradci Králové stálá tržnice, tak by ale takový trh mohl klidně probíhat sedm dní v týdnu.

Jaké zajímavé akce nás čekají do konce září, října? (Luděk)
Vzhledem k tomu, že právě září a říjen jsou měsíce s velmi bohatou nabídkou pořadů, dovolím si vybrat ty nejzajímavější. Určitě to jsou Slavnosti královny Elišky, které proběhnou 2. a 3. září. Je to úžasná podívaná a jedinečná příležitost prožít dva dny ve středověku. Doporučuji zejména rodinám s dětmi. Dále nemohu zapomenout na Královéhradecké krajské dožínky, kde naše společnost zajišťuje kulturní program, jehož součástí je i Národní nesoutěžní přehlídka mažoretkových skupin s účastí polských tanečních skupin. Přijďte 16. a zejména 17. září do Šimkových sadů. Znalce vína a příjemného posezení pozvu na Slavnost vína a burčáku Hradecký koštýř, který se uskuteční společně se Svatováclavskou přehlídkou koní na svátek sv. Václava 28. září od 10 hodin na nádvoří kaple sv. Jana Nepomuckého (Městské hudební síně) a na Severních terasách. I tentokrát téměř třicet vinařů a vinoték nabídne své produkty, a to nejenom z Čech a Moravy, ale i ze Slovenska, Maďarska, Španělska, Francie a dalších vinařských oblastí. Ochutnávky vína a burčáku budou pochopitelně doplněny i stylovým kulturním programem a dobrým jídlem. Pro vyznavače vážné hudby mám pozvánku na pokračování Festivalu barokní hudby. První koncert po prázdninách se uskuteční 27. září od 19 hodin v Městské hudební síni a vystoupí Barocco Sempre Giovane se svým hostem, vynikajícím polským varhaníkem Waclawem Golonkou. Zazní díla Hořínka, Locatelliho, Bacha, Handela a Geminianiho. Další koncerty se uskuteční 18. října, 14. listopadu a 5. prosince. Potom bych rád pozval děti na tradiční pohádky do Studia A. První je 18. září „O princi Bajajovi", dále 24. září "Potrestaná princezna" a 25. září „Tygr Bábovek". Do exotického světa se můžete podívat prostřednictvím cestopisné přednášky o Jihoafrické republice. Uskuteční se 26. září ve Studiu A, začínáme v 18 hodin. Pokud jste si oblíbili hradecké farmářské trhy, taky ty další se uskuteční 10. září od 8 hodin opět v Gayerových kasárnách. Jako pozvánku na říjnové pořady bych opět doporučil Festival barokní hudby, a koho baví někdy i drsnější humor Zdeňka Izera, tak pořad „Ze dvou se to lépe táhne" 12. října ve velkém sále Adalbertina.

Dalo by se říci, které z památek, o které se staráte, má největší návštěvnost? (Alena)
Samozřejmě, že největší návštěvnost je na Bílé věži. K dnešnímu dni ji navštívilo přes 13 500 turistů. A pokud bude pěkný podzim, tak si myslím, že překročíme na konci roku i loňský rekord 22 763 návštěvníků. Myslím, že k tomu hodně přispělo to, že Bílá věž je i mimo turistickou sezonu otevřena o víkendech a svátcích, a určitě i zavedení nočních prohlídek. Ta nejbližší bude již v pátek 2. září.

(red)