1. Jak se dostal k freestylu?
2. Ozývá se mu díky jeho úspěchům více dívek?
3. Musel překonat strach z úrazů?

Michae Beran a Kamil Feifer odpovídali na vaše otázky v pátek 16. dubna od 10 do 11.15 hodin.

„Strach k trikům na BMX kole rozhodně patří. Je to hnací motor, který mě posouvá pořád dál“

Redakci Hradeckého deníku včera navštívil dvacetiletý Michael Beran alias Berry i se svým nezbytným strojem. Jeho freestylové BMX kolo rozhodně nesmělo chybět. Stejně tak jeho velký kamarád a profesionální guru Kamil Feifer.

Při on–line rozhovoru neváhali čtenáři položit jednomu z nejlepších jezdců světa i otázky na tělo.

Nelákalo tě někdy vyzkoušet jiné sporty než jen BMX? A jak ti jde třeba fotbal? (Dave)
Čus Dave, před kolem jsem zkusil snad všechny druhy sportu, kolektivní, míčové, ale nic mě nezaujalo tak, jako kolo. Je to individuální sport, kde se můžu projevit tak trochu jinak.

Zajímalo by mě, jak vypadají tréninky jezdce BMX? Jezdíš jen na kole a zkoušíš triky, nebo třeba musíš i běhat, chodit do posilovny a tak? (Jana P.)
Do října 2009 jsem se posilovně vyhýbal a neuznával jsem ji. Ale po konzultaci s různými typy sportovců jsem zjistil, že posilovna je důležitou součástí. Vypadá to asi tak, že jeden den jezdím, jeden den cvičím. Dokonce jsem se nakazil natolik, že nemůžu narušit svůj plán.

Ráda bych se zeptala, co je na tvém sportu nejtěžší? Máš při tricích strach? A měl jsi někdy nějaký nebezpečný pád? (Dana K.)
Určitě mám strach. Ten je důležitý, protože bez něj nemáte pud sebezáchovy a tendenci překonávat ho. Můj asi nejhorší pád se mi stal při mé první návštěvě ve Woodwardu, kdy jsem spadl při triku 360 whip (rotace kolem své osy a kolem kola o 360 stupňů).

Prosím tě, chtěl bych se zeptat, kolik taková legrace jako freestyle BMX ročně stojí? (Roman Šimánek)
Kolo na začátek se dá pořídit od 6000 tisíc, ale moje celé sestavené profi kolo stojí kolem 25 tisíc. Letenky a cestování po závodech taky není nejlevnější, např. do Ameriky mě dvoutýdenní cesta i pobyt stojí 40 tisíc.

Jak ses dostal k freestylu? A je hodně těžký se na tom naučit jezdit? (Pavlína H.)
Michael: Ahoj, je to celkem dlouhý příběh, pokusím se krátce… V sedmé třídě nám pouštěl třídní učitel Karel Trupl na lyžáku video o freestyle BMX, kde jezdil Kamil Feifer. Od té doby jsem si nepřál nic jiného než kolo a setkat se s Kamilem.

Kamil: Tenhle příběh začal pro mě vlastně úplnou náhodou. V období, kdy jsem byl na vrcholu své kariéry. Většinu závodů i tréninků jsem si natáčel na kameru a jednou jsem ji i s kazetami prodal svému kamarádovi Karlíkovi Truplovi. A dál už prozradil Michal… Karla Trupla oba srdečně zdravíme.

Ráda bych se zeptala jak vypadá tvůj běžný den? Máš taky čas někdy na holky? (Káťa)
Ahoj Káťo, svůj den naplňuji buď cvičením ve fitku, nebo trénováním na kole. Jinak skoro celý večer strávím za počítačem prací pro sponzory. A na slečny si čas určitě udělám (přes Facebook).

Dá se freestylem uživit, nebo děláš taky ještě něco jiného? (Lilien)
Ahoj, jak už jsem předem odpověděl, tak jsem dokončil střední školu a zkouším se tím uživit, zatím se mi to celkem daří.

Jaký je tvůj nejlepší trik? Jinak respekt kámo! (Pepe)
Tak mým největším highlightem je front flip whip (salto popředu s protočením rámu o 360 stupňů). Ať se daří.

Viděl jsem novou reklamu na 34R a je super. Hodně dobře vypadá i reklama na Nutcase. Jaké bylo natáčení, nemáš veselou příhodu? (RR)
Jsem rád, že se líbí. Jinak co se týče Nutcase reklamy, byla to pro mě životní změna, kdy jsem zažil něco jako hollywoodské hvězdy. Super catering, hezké hostesky, bezva atmosféra a super drahá výbava. A jedna veselá příhoda, ne tedy moje, ale kolegy z Nutcase týmu – hokejisty Romana Červenky. Měl vystřelit puk proti kameře s neprůstřelným sklem, které však nevydrželo, takže efekt v reklamě je opravdový.

Jak dlouho jezdíš? A baví tě to? (Eliška)
Už jedním šestým sedmým rokem a baví mě to čím dál víc. Dodělal jsem střední školu, proto se teď můžu naplno věnovat kolu, více na sobě pracovat a zlepšovat se.

Vizitka a některé z dosažených úspěchů:

Jméno: Michael Beran alias Berry
Narozen: 10. července 1989 ve znamení Raka
Škola: Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov – silniční doprava
Freestyle BMX jsem poprvé uviděl na videu v březnu 2003. Od toho okamžiku jsem se snažil pouze o jedinou věc … a to sehnat si kolo, abych konečně poznal, co to vlastně je ten freestyle.

Dosažené úspěchy:
rok 2010
7. místo v Estonsku na Simple Session (Street Pro)
1. místo v Praze při Agang Represent for BMX

rok 2009
2. místo v Barceloně na Movistar Barcelona extreme, 2.místo v Praze při BmxAirforce, 1. místo při Funstorm Jam! ve Frýdku – Místku nebo 1. místo na mistrovství České republiky v Úpici