1. Chce rozšířit fakultu o nové obory?
2. Získá další finanční prostředky z grantů?
3. Co si myslí o zahraničních misích?

Roman Chlíbek odpovídal ve čtvrtek 28. ledna od 10 hodin.

Skromného 44letého lékaře čeká těžký úkol. V čele fakulty má nahradit Romana Prymulu, který se stal šéfem fakultní nemocnice. Plánů se školou má Roman Chlíbek více než dost. „Chtěl bych rozšířit počet akreditovaných studijních oborů a více rozvíjet obor zdravotnický záchranář. Budeme rozšiřovat možnosti a počty civilních studentů doktorského studia.


Čtenáři Hradeckého deníku se při čtvrtečním on–line rozhovoru ptali i na jeho vztah k Hradci, na výplatu nebo na kauzu „práva v Plzni“.
Pane Chlíbku, jak jste oslavil nástup do nové funkce? Pokorně doma v obýváku, nebo jste pozval kolegy na skleničku? (Fredie)
Nástup do funkce jsem spíše oslavil s kolegy, ale vše bylo tak hektické a skočil jsem do rozjetého vlaku tak rychle, že nebyl na velké oslavy ani čas. V rodině jsem to prakticky neoslavil, protože mé nejbližší okolí již nyní pociťuje, že mám na ně stále méně času.

Dobrý den. Kdybyste se měl charakterizovat třemi vlastnostmi, které by to byly?
(Michael Corleon)
Důslednost, náročnost, veselost.

Co rád pijete, jíte, jaké máte rád knihy a filmy, co posloucháte za hudbu, kam rád jezdíte na dov
ču, máte raději blondýnky (jako jsem já), nebo brunetky? (Markétka)
Rád piju kvalitní víno, chutná mi prakticky úplně všechno (kromě buchtiček se šodó), preferuji knihy typu Ztracený symbol od Browna, které nutí i k zamyšlení. Když film, tak komedii, která mi zlepší náladu. Na dovolenou raději za teplem a mořem a u žen se mi líbí upravenost a elegance.

Co máte rád na Hradci? Nevíte, jak to vypadá s kampusem a výzkumným centrem?
(kraken)
Hradec je moje rodné město a mám zde rád prakticky všechno. Kavárničky, pěší zónu i lesy. V otázce výzkumného centra - myslím si, že je blíže realizaci než kampus.

Přeji hezký den. Ve Francii se lidé i politici bouří proti veřejnému nošení šátků u muslimek. Chtějí jim to zakázat. Co si o tom myslíte vy? Co kdyby taková studentka chodila k vám? Díky.
(Petrásek)
U nás je to jednodušší. Studenti nosí vojenskou uniformu, a ta nošení jakýchkoli symbolů nedovoluje.

Co si myslíte o slovním hodnocení na školách místo známek?
(Bohatý)
I na slovní hodnocení se dá zvyknout. Mně příliš blízké není, přece jenom naše tradice jsou klasické známky.

C
o říkáte na tuhle zimu. Paráda, ne? Jezdíte do práce autem, nebo s celým městem MHD? Už vás na ulici oslovují pane děkane?
(Libuška Konopníková)
Musím navštěvovat další instituce, zúčastnit se různých schůzek apod., proto používám často auto. Pokud to jde, chodím do práce pěšky. Mám to pěknou 30minutovou procházku. Na ulici mě neoslovují, myslím si, že si to zatím ani nezasloužím.

Co si myslíte o tzv. plzeňské kauze? Není to podle vás jen špička ledovce, která ukazuje, že podobné problémy
jsou i na jiných školách? A jak tomu zabránit? (Slávek)
Plzeňská kauza bohužel vrhá stín na celé české vysoké školství. Je to ukázka toho, že jakmile začne do akademického prostředí pronikat politika a politici, je to špatně. Věřím, že nic podobného se na těch kvalitních školách neděje. Zabránit se tomu dá jedině důsledností v měření stejným metrem všem studentům, bez ohledu, s kým se zná a čí je to potomek. Zároveň je nutné nastavit stejně tvrdá kritéria na všech školách.

J
aký má děkan univerzity zhruba plat? (Marcela)
Uklidním Vás, 100 tisíc to ani zdaleka není a 50 tisíc také ne.