Proč kandidujete do Sněmovny:

Co nejvíce chybí lidem v kraji?

Jozef Kochan odpovídal ve středu 28. dubna od 9.45 do 11 hodin.

KTEŘÍ POLITICI BUDOU ODPOVÍDAT NA VAŠE nejen předvolební OTÁZKY?
Čtěte zde.

Proč kandidujete do Sněmovny? (redakce Deníku)

Rozhodl jsem se kandidovat, protože chci pokračovat v reformách ve zdravotnictví, které jsme započali v předchozím období, kde jsme připravili řadu reformních zákonů, které se nám nepodařilo prosadit. Jejich cílem bylo trvale udržet rozvoj kvalitního a dostupného zdravotnictví.

Jde o republikové volby, přesto – co nejvíce chybí lidem v Královéhradeckém kraji? (redakce Deníku)

Myslím si, že se asi shodneme se všemi ostatními stranami, že v našem kraji je nedostatečná dopravní infrastruktura, pokračování v dostavbě D11, velmi palčivé problémy jsou v některých městech, kde je potřeba vybudovat obchvaty, např. Jaroměř, Nová Paka, Náchod, Doudleby na Rychnovsku. Dobudování dopravní infrastruktury má velký význam pro rozvoj jak průmyslu, tak turistiky.

Co je mottem volebního programu vaší strany? (redakce Deníku)

Hlavním mottem ODS je vyřešení problémů, které jsou zejména v souvislosti s ekonomickou krizí. Program je připraven pro všechny občany naší republiky. Je zaměřen zejména na vzdělávání mladých lidí, na nezadluženou budoucnost a na spokojené stáří. Samozřejmě je zaměřen také na pracovní místa, snížení nezaměstnanosti, motivaci zaměstnanců i zaměstnavatelů pracovat.

Dokážete přímo, bez vykrucování odpovědět, zda souhlasíte se stávajícím systémem parkování v Hradci provozovaným společností Atol nebo zda se zasadíte o jeho zrušení? (Růža)

Stávající systém parkování v Hradci Králové je progresivní, žádné jiné město nemá tak nadčasový systém parkování vybudovaný. Zrušení tohoto systému by byla cesta zpět. Je možné diskutovat o koncesionářské smlouvě a to si myslím, že i provozovatel Atol bude ochoten.

Nezdá se vám nefér zavést státní maturity, když úroveň gymnázií, SOŠ a SOU je tak rozdílná? Nemělo by se nejdříve reformovat střední odborné školství a dostat i na učiliště dobré učitele, kteří dokážou zaujmout, něco skutečně naučí a ne si jen svoji vyučovací hodinu odpovídají s tím, že ti, jež ho poslouchají, jsou stejně přinejmenším hlupáci? (Jožo)

Naprosto s vámi souhlasím. Nikdy jsem nepodporoval ve Sněmovně zavádění státních maturit, vždycky jsem hlasoval proti a zúčastnil jsem se diskusí, aktivně jsem proti státním maturitám vystoupil. Projekt nikdy nebyl dobře připravený a žádné rozumné lidi nepřesvědčil.

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v květnu 2010: Úplná kandidátka ODS

Čím si myslíte, že zrovna vy dokážete voliče oslovit? (p)

Přeshraniční spolupráce je užitečná a jako člen výboru pro evropské záležitosti v minulém volebním období jsem ji všemožně podporoval.

Co byste udělal osobně pro to, aby byly konečně potrestány alespoň ty nejzávažnější zločiny předchozího režimu? Vyřešil by zákaz KSČM něco? A stejně mne zajímá i váš lék na boj s pravicovým extremismem, protože dokud byl ministrem vnitra váš kolega Ivan Langer, tak se s případem popálené Natálky Sivákové nic nedělo a teprve za ministra Peciny a předsedy vlády Fischera byli pachatelé dopadeni. Jste pro to, aby byl pan Langer opětovně ministrem vnitra? (Jožo)

Domnívám se, že náš trestní řád je natolik propracovaný, že umožňuje postihovat všechny formy pravicového extremismu. Je ovšem nutné, aby vymahatelnost práva byla jak ze strany policie, tak soudu. Zákaz KSČM nic nevyřeší. Je potřeba ovšem hlídat veškeré kroky, které tato strana provádí, a mít stále na pozoru jejich snahu o získání moci. O rozdělování ministerských křesel rozhodne vítěz voleb. A to je skutečně předčasné.

Jaké je podle vás poslání politika v regionu? A jak chcete z výšin Poslanecké sněmovny pomoct Hradci? (Konopníková)

Pomoc pro region vychází samozřejmě z prosazování takové legislativy, která umožní rozvoj našeho kraje. A jak jsem se již vyjádřil, hlavním mým snažením bude se podílet na rozvoji dopravní infrastruktury a legislativy pro zdravotnictví. Krajské nemocnice procházejí určitým rozvojem, který by měl spíše směřovat ke kvalitní lékařské péči, ale zejména k dostupnosti. Dále mě zajímá i spokojenost lékařů a středních zdravotních pracovníků, sester. Proto bych chtěl, aby systém odměňování jejich práce byl odpovídající její náročnosti. V tomto směru je legislativa nepřehledná, nekvalitní.

Nezdají se vám zdravotnické poplatky u nemocných důchodců, jejichž příjem nedosahuje ani výše průměrného důchodu, a jsou mnohdy nemocní, asociální? (p)

Zdravotní pojištění je solidární. Účelem poplatků bylo omezit nadbytečné čerpání zdravotní péče. To se podařilo. Nejvíce nemocné skupiny obyvatel dostaly při dosažení limitu 2500 Kč zpět finanční náhrady. V současné době je jich kolem 200 000. Pojišťovny nejsou banky. To, co se vybere na zdravotní péči, se v témže roce utratí, takže tam nejsou žádné zpětné peníze, které by byly uložené na účtech.

Příštím hostem on – line rozhovorů Deníku bude Jiřina Šiklová ze Strany zelených. Cítíte v ní soupeře? (redakce Deníku)

V paní Jiřině Šiklové soupeře necítím, ale vážím si jí, protože dané tematice velice dobře rozumí, a spíš bych ji pokládal za dobrého partnera při prosazování některých norem v ekologické oblasti.

Řekněte mi, prosím, jediný praktický krok, který byste jako poslanec chtěl dotáhnout do zdárného konce. (V. M.)

Ve zdravotnických reformách bych chtěl stanovit pravidla zdravotního pojištění tak, aby bylo jasné, co lze a co nelze platit z veřejného zdravotního pojištění. Chtěl bych prosadit vytvoření standardu zdravotní péče.

Kdo je kdo: Povede stranu k volbám

MUDr. Jozef Kochan, (* 17. 3. 1946), v současné době poslanec Parlamentu České republiky.

Jozef Kochan absolvoval lékařskou fakultu v Praze. Jeho specializace je radiodiagnostika. Svou praxi vykonával v nemocnici v Trutnově, kde byl 20 let primářem. Dále pracoval v nemocnicích ve Vrchlabí a ve Dvoře Králové nad Labem.

V ODS je od jejího založení. Prošel prakticky všemi funkcemi na místní, oblastní i regionální úrovni. V komunální politice je zastupitelem již třetí volební období. Pracuje v městské radě, je předsedou komise pro integrované obce a komise pro bezpečnost a veřejný pořádek. V pátém volebním období v PSP ČR vykonává funkci místopředsedy ve zdravotním výboru a je členem výboru pro evropské záležitosti.