1. Jak vypadají Vánoce u "protinožců"?
2. Co říká na typickou australskou kuchyni?
3. Jak slaví Silvestra?

Stanislava Nopová odpovídala ve středu 22. prosince od 10 do 11 hodin.

Literární dílo Stanislavy Nopové

Daiquirita (2009), současný společenský román, román pro ženy. Zralá žena řeší krizi svého manželství a navíc přichází o dobře placenou práci. Obrátí svůj život naruby, aby přežila a žila lépe. Děj se odehrává na třech kontinentech (Praha, Chicago, Sydney).

Pro práci zabíjet (2009) dystopie, dystopický román, Ve volbách zvítězí "Silná sedma" charismatických politiků. Přináší naději, že vyřeší problémy s kriminalitou a nezaměstnaností. Nastává pravý opak. Politická zvůle i sociální krize narůstají do obludných rozměrů. Z hlavního hrdiny truhláře Johana se stává osamělý a zoufalý gladiátor. Pro přežití udělá cokoliv.

X Terra Incognita (2009), thriller, detektivní příběh s prvky sci-fi. Australská poušť Sandy Desert o rozloze větší než Evropa je zdánlivě pustá a mrtvá. Vraždy cizinců přivedou vyšetřovatele ke zjištění, že australský kontinent ohrožuje neznámé monstrum.

Riskantní prázdniny (2009), thriller. Brněnská studentka Anastasia netuší, že zážitky na její výpravě do Ameriky předčí barvitou fantazii rodičů, kteří ji od dlouhé cesty zrazovali. Čeká ji boj o život a téměř marná snaha vrátit se domů.

Dárek (2009), poezie pro mládež a dospělé. Veršované příběhy jsou odrazem našich dnů.

Za útesem leží svět (2009) (TORIDI), dobrodružná kniha pro děti. Osmiletá Češka Diana, japonská holčička Rieko a australský kluk Thomas prožívají většinu svých dobrodružství na pobřeží australského Sydney. Kniha je o krásném přátelství, které nezná hranice ani jazykovou bariéru.

To nejlepší z Austrálie s podtitulem: Zajímavosti, studium, práce, imigrace (2002). Cestopis a průvodce v jednom. Stanislava Nopová představila australský kontinent z pohledu osobních zážitků, dojmů a vtipných postřehů, knihu doplnila o faktické informace.

Zdroj: Wikipedie

Chtěla bych taky začít psát knížky. Co mi poradíte? Mám gymnázium. (Jolana Šmudlerová)
Neváhejte! Pusťte se do toho. Začněte třeba takto: jeden den, jedna stránka A4 textu. Za celý rok je to dost stran, takže může vzniknout kniha mladé a nadějné Jolany Šmudlerové. Mladí autoři mají všude zelenou. Hodně štěstí.

Jak jste ke psaní dostala? A dokážete se s knížkami v dnešní době uživit? Mnoho lidí je přesvědčeno, že lepší je internet, kde lze všechno najít, a knihy se již moc nekupují? Jak to vidíte vy? (Jana Nová)
Ke psaní jsem se dostávala postupně, pokračuji, protože je to moje cesta. Jak se říká, našla jsem se. Nesouhlasím, že se knihy nekupují. Knihkupci mohou doložit mnohasettisícové prodeje. V médiích se uvádí, že loni u nás vyšlo přes 29 tisíc titulů. Kdyby je nikdo nekupoval, neprodávaly by se. Internet je dobrá možnost komunikace a získávání vědomostí, ale myslím, že knihy nenahradí. Chybí mu k tomu atmosféra a aura, kterou knihy mají.

Jsem milovníkem dobrého jídla a zajímá mě, co jedí lidé v Austrálii na Štědrý večer. Smaženého kapra asi ne, co?
(Zoltán Csomogyi)
Vánoce v Austrálii? Zažila jsem je v Sydney. Na plážích v horkém dni, lidé se smějí, baví se a mají s sebou koše nejrůznějšího jídla. Mnoho kultur, mnoho různých jídel, hodně, hodně jídla a pití. Večer party na pláži.

Dobrý den, vaše profese jsou dost pestré. Čím vším jste se kdy živila? A co na vás nejvíc nechalo stopy?
(Hanuš O.)
Ano, moje profese jsou pestré a to se mi v psaní hodí. Zdravotnictví jsem paradoxně opustila ze zdravotních důvodů. Ze zoufalství jsem se dala na květinářku. V tržním hospodářství na trhu, protože jsem nesehnala obchodní prostory. Když jsem na tom byla zdravotně lépe, udělala jsem si kurz finančních poradců. Tomuto oboru jsem se věnovala dost dlouho. Vždycky mě bavila práce s lidmi. Stopy jsou důležité k tomu, abyste přežili překvápka osudu. Já jsem díky pestrým zkušenostem dobře připravená a odolná.

Jak je náročné vydat knížku? Mám na mysli finanční stránku. Kolik do toho člověk musí dát a jaká je návratnost této investice?
(Petr Čvaňhal)
Záleží na tom, jak se bude kniha prodávat. Investice jsou dosti vysoké. Chce to spočítat náklady s někým, kdo vydavatelství rozumí, a pak si uvážit, zda do toho jít, nebo ne. Přeji odvahu to zkusit.

Změnil vás v něčem život v Austrálii? Začala jste něco dělat jinak?
(Katka Lhotáková)
Když někam odjedete na dlouho, změní vás to. Získáte nadhled nad osobními problémy a jste schopná k nim přistupovat jinak než dřív. Začala jsem víc myslet na sebe, což mi umožnily i moje děti, které jsou dospělé, schopné a úspěšné.

D
ěláte někdy autorská čtení? Při jakých příležitostech a jak často? (Olinka Vrátná)
Občas vyrazím někam na besedu, i když jsem loni dostala víc než sto dvacet pozvánek. To však nezvládám nejen ujezdit, ale ani umluvit. Autorským čtením se ale nevěnuji. Říkám, že naši lidé jsou vzdělaní, číst umí a čtou, a já si s nimi ráda povídám.

Jak víte, že se vaše knížky dětem líbí? Máte nějakou zpětnou vazbu?
(Řeháková)
Děkuji za vaši otázku přímo na tělo. Nejvíc se mi ozývají dospělí a zpětnou vazbu mám. Děti reagují spíš na besedách. Avšak nedávno se mi ozvala holčička, že pan učitel nezná australská zvířátka, která mají letní spánek. Dočetla se to v mojí knize Za útesem leží svět. Krátce nato se ozval pan učitel, že nerad čte, zda bych mu ta zvířata nevyjmenovala. Tak jsem mu odpověděla, aby se ve škole mohl dětem pochlubit, co ví.

U
míte psát všemi deseti? Pokud ano, naučila jste se to z nutnosti své práce, nebo vás to naučili ve škole? (Lojzík Černý)
Vystudovala jsem dvě střední školy, ale psaní na stroji mé vzdělání neumožnilo. Tak jsem si zaplatila kurs psaní a těsnopisu. Píši všemi deseti.

Co tvoříte
nejraději? Poezii, nebo prózu? A pro děti, nebo dospělé? V čem je největší rozdíl? (Naďa S.)
Vždycky záleží na inspiraci. Pro dětskou knihu Za útesem leží svět jsem našla příběh v krátkém momentu na pláži, kde si hrály tři děti. Každé mělo jinou barvu a mluvilo jiným jazykem. Kupodivu se měly i čemu smát. Když si napíši nějaký thriller, jako třeba Pro práci zabíjet, odpočívám pak při psaní laskavé pohádky. Básničky Dárek vznikly ze zoufalství. Psala jsem je po nocích skoro rok, kdy jsme pátrali po lupiči, který mi zcizil rukopis románu pro ženy Daiquirita.

Najdete si čas i na knížky
jiných autorů? Pokud ano, jste kritická, nebo spíš shovívavá? (Luboš Z.)
Kritická nejsem, protože jsem tvůrčí a to se podle mě vylučuje. Také odmítám různé návrhy, abych kritizovala umělecká díla nebo tvůrce různých časopisů a podobně. Každý dělá co umí, může nebo podle finančních možností. Jsem velmi, velmi shovívavá.