Nevýhoda elektřiny? Nelze skladovat

Během dvou hodin jim představil jednotlivé energetické zdroje, klady, zápory a možnosti jejich využití, problém ekologické zátěže a technická řešení výroby elektřiny. Žáci také diskutovali o tom, jak mohou sami přispět k úsporám energií, a dozvěděli se, že hlavním nedostatkem elektřiny je skutečnost, že ji nedokážeme ve velkém skladovat. „Je velmi pravděpodobné, že ten, kdo tento problém vyřeší, může počítat, když ne rovnou s Nobelovou cenou, tak určitě s velice pěknými příjmy ze svého objevu." říká docent Kropík.

Izolace předmětu
a zásady hygieny

Největší zájem vzbudily praktické ukázky a přenosný radiometr DC-3E-98 zvaný „žehlička". Žáci 8. B Matyáš Václavíček a Jakub Kosař si nechali vysvětlit, na jakém principu funguje, a poté sami měřili radioaktivitu uranové rudy. Na dotaz, zda takřka každodenní kontakt s touto rudou nemůže vyvolat rakovinu, odpověděl asistent Tomáš Hejl: „Je třeba dodržovat zásady bezpečnosti. První je izolace předmětu – smolinec je zabalen ve fólii. A druhou jsou hygienické zásady, v první řadě mytí rukou. Zářič se nesmí dostat do těla."

Lektorský tým tvoří přední čeští experti

Besedy, které rozšiřují znalosti a zájem o obor a motivují k volbě technického povolání, jsou součástí vzdělávacího programu ČEZ, a.s. a školám je nabízí zdarma Agentura J.L.M. (info@jlmpraha.cz). Lektorský tým tvoří přední čeští experti na energetiku. V letošním Roce průmyslu a technického vzdělávání přesáhl počet besed číslo 5000. Studenti a žáci škol, ve kterých se besedy konaly, se jednou za půl roku zapojují do celostátní soutěže „Co víš o energetice aneb Hra o liščí ohon". V prosinci 2014 se konalo finálové klání v královéhradeckém Klicperově divadle. Další se uskuteční letos 23. června v Divadle loutek v Ostravě.

Veronika Boušová