Potkat v centru Pardubic cizince není v těchto dnech nikterak neobvyklé. Obzvlášť v okolí Domu hudby se to lidmi nejrůznějších nározností jenom hemží.

Začal totiž už VI. ročník Mezinárodního festivalu a soutěže pěveckých sborů Bohuslava Martinů, který se nese v duchu uctění památky skladatele, od jehož smrti letos uplyne padesát let. Festivalu se kromě českých sborů účastní i zahraniční sbory nejen z Evropy, ale i ze vzdálenějších koutů světa.

„Na festival letos přijelo devatenáct sborů, z toho jich je deset českých a zbytek zahraničních. Jsou zde sbory ze Spojených států amerických, Maďarska, Estonska, Finska, Slovenska, Srbska, Holandska a Izraele. Soutěží se celkem v sedmi kategoriích. Specifikem tohoto festivalu je, že se ho účastní sbory od těch dětských až po dospělé,“ informovala manažerka pořádajícího Kulturního centra Pardubice Lenka Královcová.

Například Američané mají v Pardubicích své zástupce z New Hampshireské univerzity, kteří soutěží hned v několika kategoriích. Celkem jich přijelo čtyřiadvacet ve věku mezi 18 a 27 lety.

„Moc se nám tu líbí. Přijeli jsme do České republiky už před pěti dny a strávili nějaký čas v Praze. V Pardubicích jsme zatím neměli moc času. Chceme se také podívat i na ostatní sbory, aby se studenti něco přiučili,“ uvedl William Kempster z University of New Hampshire, který má americké sbory na starosti.

O české hudbě ale už někteří američtí studenti věděli něco předem. „Věnovali jsme se hlavně Dvořákovi, Martinů či Zelenkovi při přípravě na soutěž. Někteří z nich studují přímo hudbu, takže se v dějinách hudby učí zejména Dvořáka a Janáčka,“ dodal William Kempster.

Podle něho jsou zde jeho svěřenci, kteří Českou republiku navštívili poprvé, velmi spokojeni a nadšeni.

Soutěžní část festivalu se konala včera a pokračuje i dnes. Přitom odborná porota vybírá nejlepší účinkující v jednotlivých kategoriích.

Všechny sbory najednou se dnes sejdou ve foyer ČSOB Pojišťovny na Galakoncertě všech zúčastněných sborů, který začíná v 17 hodin. Vrcholem festivalu pak bude na stejném místě od 20.30 hodin vyhlášení vítězů.

„Vítězové jednotlivých kategorií se následně ještě utkají i o hlavní cenu Grand Prix, tedy pohár Bohuslava Martinů. Sbory ale do poslední chvíle nevědí, kdo bude soutěžit o Grand Prix. Přijdou na vyhlášení výsledků, kde se dozvědí, kdo vyhrál jednotlivé kategorie, a vzápětí už jdou soutěžit o hlavní cenu. Takže je to napětí až do poslední chvíle,“ konstatovala Lenka Královcová.

TEREZA HARBICHOVÁ