Pokud někdo o akci nevěděl, asi se při návštěvě lyžařského areálu u olešnické chaty Juráška trochu divil. Po sjezdovce se totiž proháněly postavy v netradičních kostýmech a na starých lyžích. V sobotu jako by se tam vrátili v čase. Jednalo se ovšem o oficiální první ročník Mistrovství České republiky v historickém lyžování.

V řadách pořadatelů dlouho panovalo napětí, zda se tuzemská premiéra tohoto ražení vydaří. Nyní si mohou s úlevou oddychnout, akce se povedla.
Davy zvědavých diváků se náležitě pobavily, pohodovou atmosféru si užívali také samotní aktéři na svahu. „Bylo to perfektní. Střídali se zkušení závodníci, kteří si byli jistí v kramflecích, s těmi, co na „jasankách“ stáli možná úplně poprvé. Všichni si užívali, ničeho se nebáli a šli do toho naplno,“ hodnotil spokojený pořadatel Michal Martinek.

Závody na dobových dřevěných lyžích mají své tradice v zahraničí, organizátoři se inspirovali především v alpských zemích. Hlavními disciplínami sobotního dne byly slalom a skoky, vše doplnil ještě vložený telemarkový závod a klání dětí. Start byl možný pouze na „jasankách“ s dobovým vybavením a v příznačných oděvech.

Do boje šlo přes šedesát závodníků, čtyři byli z ciziny, zahraniční hosté se našli i mezi obecenstvem. „Bavil jsem se s Němci, kteří mě plácali po ramenou, že se jim to moc líbilo. Samozřejmě podmínky u nás a jinde se nedají porovnávat, ale třeba se slalomem jsme je údajně strčili do kapsy,“ usmíval se Martinek.

Výkony lyžařů se pochopitelně různily, patrné to bylo i pro oko laika. Zatímco někteří ladně vyjížděli obloučky, jiné tu a tam zradila technika či povrch, což obvykle znamená pád. Ostatně, došlo i ke zranění. „Byl to jeden z posledních skokanů, shodou okolností se jednalo o člena Horské služby. Zřejmě si zlomil klíční kost, nevím přesně, jak to dopadlo, ale odešel po svých. Byla to smůla a škoda,“ líčil pořadatel. S nadsázkou řečeno, sám postižený prý v podobné souvislosti vtipkoval před startem, mimo to jedno z hesel závodu znělo: Kdo nepadá, jezdí pod svoje možnosti.

Soutěžilo se v několika kategoriích, při závěrečném vyhlašování nejlepších lyžařů přebírala ceny družstva i jednotlivci. Pro nejzdatnější celky ve dvou hlavních disciplínách byly připraveny také putovní staré jasanové lyže, na které se postupně budou přidávat štítky s názvy vítězů. Hlavními cenami byly hodinky, dále stylové retro bundy, chybět nesměly ani medaile a diplomy. „Dřív jsem nedokázal na něco takového pomýšlet, ale už se těšíme, až budeme moci uspořádat další ročník. Termínově se však bude křížit s mistrovstvím světa, takže to budeme muset nějak skloubit,“ doplnil Michal Martinek, jenž se o víkendu kromě organizačních povinností stihl vžít také do role závodníka.