Nervozitou třesoucí se ruce, studený pot na čele a sevřený žaludek potrápil včera žáky devátých tříd, kteří se přihlásili na střední školu, jež vypsala přijímací zkoušku.

Ne všichni však zažívali úzkostné pocity. Většina středních škol od zkoušek upustila, jelikož počet žáků vycházejících ze „základek“ klesá.

Dětí je málo, avšak škola musí splnit minimální počet studentů ve třídě, aby dostala peníze na provoz.

„Když nenaplníme třídu 26 žáky, dostaneme se do obrovských potíží, jak zaplatit kantory,“ vysvětlil již před časem situaci zástupce ředitele hradecké střední odborné školy v Hradební ulici Karel Kubza. „Teoreticky je tak možné, že do maturitních oborů vezmeme i dostatečného žáka,“ dodal.

Přesto stále existují školy, kde mají uchazečů víc než dost a přijímací zkoušky jsou nutností. Tradiční převis řeší státní gymnázia. Ta hradecká přenechala starost o zkoušky společnosti SCIO. I ty se konaly včera po celý den. „Je to objektivní způsob hodnocení,“ shodují se ředitelé.

Sítem přijímacích testů však musejí projít také žáci hlásící se na hradeckou střední odbornou školu zdravotnickou, na střední odbornou školu veterinární v Kuklenách nebo budoucí studenti Prvního soukromého jazykového gymnázia.