Na nová pravidla výplaty podpory v nezaměstnanosti, očekávaný vývoj nezaměstnanosti a další věci se ptejte ředitele Úřadu práce v Hradci Králové Martina Horáka.

1. Proč je výhodné, aby lidé s výpovědí neodkládali příchod na úřad práce a místo v lednu přišli už v prosinci?
2. Na jakou střední školu dát s ohledem na uplatnění přihlášku?

Martin Horák odpovídal ve čtvrtek 16. prosince od 10 do 11:45 hodin.

Stává se, že někdo vaše zaměstnance napadne? Jaká jsou opatření v takových případech? (Pavel)

Je to výjimečné, ale zažil jsem to i na vlastní kůži. Spíše lidé nadávají, někdy vyhrožují. Pokud skutečně hrozí útok, je volána ostraha budovy a policie. Při rizikových kontaktech, kde lze počítat s agresivitou, je vždy přítomno několik zaměstnanců najednou.
Co je lepší? Čekat ve frontě na banány, nebo na úřadu práce? (David)
Doufám, že doby, kdy se muselo čekat ve frontě na banán, jsou už dávno pryč. Čekání na úřadech práce jistě příjemné není a už vůbec není příjemný důvod, pro který tam člověk přichází. Já bych přesto dal přednost tomu druhému.
Jak přinutíte romské spoluobčany, aby šli pracovat? Mají vůbec zájem o práci, nebo spíše žádají všemožné příspěvky? (Rolf Hildenburg)
Je nutné k nim přistupovat individuálně. Samozřejmě lze najít určitá specifika v jejich životním stylu a hodnotách a tomu přizpůsobovat například poradenské metody. Je to ovšem také o nastavení sociálního systému. Dokud se vyplatí při znalosti sociálních dávek žít z nich místo práce, je velmi obtížné najít motivaci. To platí bez ohledu na příslušnost k některé etnické či sociální komunitě.
Nedávno jste pořádali Týden vzdělávání dospělých. Je velká škoda, že si pracující člověk u vás nemohl kurzy rezervovat. Já jako pracující musím nahlásit dovolenou předem a ráda bych se dál vzdělávala. Takhle mi úřad práce moc nepomohl. Co s tím uděláte pro příští rok? (Petra Syrovátková)
Tento rok pořádaly úřady práce v Královéhradeckém kraji Týden vzdělávání dospělých poprvé a přípravy byly poměrně hektické. Přesto to byl z našeho pohledu velmi úspěšný počin, už ve srovnání s předchozím ročníkem, přišlo asi šestkrát více lidí. Ale samozřejmě, pokud budeme mít možnost TVD pořádat i příští rok, rádi přijmeme každý námět na zlepšení. Vzhledem k tomu, že bychom měli mít na přípravu více času, věřím, že i možnost předem se na kurzy nahlásit bude reálná.
Dokončila jsem letos střední školu. Na peníze nemám nárok a práci sháním marně. Proč nemám nárok alespoň na minimální mzdu? (Martina)
Nárok na podporu v nezaměstnanosti je založen na pojištěneckém principu, kdy si zaměstnanec předplácí v pojištění případnou ztrátu zaměstnání. Studium bývalo náhradní dobou, ale aktuálně tomu tak není. Pokud nejste hmotně zajištěná, měly by to řešit jiné typy dávek, ať již státní sociální podpory či třeba hmotné nouze. Otázka, proč tomu tak je, je spíše filosofická a závisí na politické konstelaci a přístupu vlády k sociálním otázkám.
Kolik zaměstnanců na Úřadě práce v Hradci je? A kolik v dalších pobočkách? Jaký je průměrný plat? Hrozí na úřadě vzhledem k úsporám propouštění? (Jiří Tajný)
V současné době je na našem ÚP 115 zaměstnanců včetně poboček a jedná se o středně velký úřad práce. Průměrný plat je nižší než ve státní správě celkově. Již letos jsme přistoupili ke snížení zaměstnanců asi o pět procent, další může nastat po reorganizaci úřadů práce na základě nového zákona, který je současnosti v legislativním procesu.
Byl jste vy sám někdy na „pracáku“ jako nezaměstnaný? Jak jste se cítil? Dokážete takovou zkušenost využít při zlepšení služeb úřadu? (Georgie)
Ano, hned po škole několik měsíců. Pozice to není příjemná , ale právě díky pomoci pracovnicím se mi podařilo dostat se na „druhou stranu“. Snažím se, aby naši zaměstnanci vnímali uchazeče především jako klienty a byli alespoň tak příjemní, jako byli kdysi příjemní.
Syn končí základní školu a přemýšlíme, na jakou střední školu podat přihlášku. Baví ho počítače a auta, ale nevím, jak by to bylo následně s uplatněním po škole. Poradíte nám? (Petr Vozíval)
Je velmi obtížné předpovídat situaci na trhu práce za čtyři nebo i více let, až váš syn bude hledat zaměstnání. Nyní považuji za perspektivnější technické obory a například šikovný řemeslník bude vždy potřeba, může si vydělat i víc než advokát. Ale moje rada bude znít jinak. Ať studuje to, co ho opravdu baví a v čem má předpoklady být dobrý. Potom bude mít značnou šanci se uplatnit. Dnes je velký převis nabídky vzdělání na středních i vysokých školách. Ale je potřeba být rozumný. Dnes není problém se dostat na vysokou školu třeba s trojkami a úspěšně ji dokončit. Ale při hledání zaměstnání se to rychle pozná.