Rabas vykonával úřad od voleb v listopadu 2004 do konce roku 2005. Loni v lednu se podrobil operaci. Loni v říjnu se po několika měsíční přestávce vrátil do úřadu. Jeho stav se však zhoršil a v prosinci se opět musel podrobit léčbě. Po celou dobu jeho nepřítomnosti ho zastupoval první náměstek hejtmana a první místopředseda KDU-ČSL Roman Línek. Línek byl od roku 2000 prvním hejtmanem Pardubického kraje a Rabas byl tehdy jeho náměstkem.

ODS zatím neví, koho navrhne na funkci hejtmana. Odpoledne se sice uskuteční regionální sněm občanských demokratů, podle krajského radního Josefa Janečka ale bude spíše pietní a patrně nebude řešit ani předsednictví krajské ODS, kterou Rabas vedl. "Bylo by to předčasné, vyžaduje to chladnou hlavu, ten samý den to naprudko řešit, se mi zdá i nevkusné. Měla by být chvilka klidu na politické scéně," řekl Janeček.

Večer se na svém krajském sněmu mají sejít i lidovci, ani oni zatím nemají jasno, jaký postoj zaujmou. O Línkovi, jako o možném nástupci Rabase, se totiž hovoří i jako o pravděpodobném novém ministru pro místní rozvoj po jeho stranickém šéfovi Jiřím Čunkovi. "V kraji nastala úplně nová situace. Dnešní sněm lidovců se tím bude vážně zabývat," řekl krajský manažer lidovců Tomáš Zdechovský. Línek podle něj zvažuje obě dvě možnosti. "Že by v kraji zůstal, vidí velmi reálně," uvedl.

Rabasovo úmrtí jeho kolegy zasáhlo. "Byl to člověk mé krevní skupiny, strávil jsem tu s ním minimálně sedm let. Je to osud, jsou to přesně tři roky, kdy jsme slavili vítězství v krajských volbách. Byl to pro mě jeden z nejbližších lidí, které jsem v osobním životě i politice potkal. Ztrácím kamaráda," řekl krajský radní Ivo Toman (ODS).