„Letos to bylo vážně krásný. Přišly více jak dvě stovky lidí, jež se výborně bavily. Opravdu jsme si to užili,“ shodují se otužilci, kteří si první lednový víkend na zasněžené Pláži Járy Cimrmana v Mlékosrbech zahráli badminton, opalovali se v osmistupňovém mraze a ponořili se do ledové vody koupaliště. Hlavní organizátor akce Mirek Tupec prozradil, že příští rok už se bude konat jubilejní desátý ročník této zimní recesistické akce.

Ani v létě však není na Hradecku o podobný druh zábavy nouze.

V Černilově se hází pařezem, zdolává rybník na netradičních plavidlech nebo se třeba pije pivo na čas. „Akce vznikla z recese v hospodě, ale dnes už ji spousta týmů bere vážně. Většinou už mají i společné dresy,“ řekl jeden z pořadatelů Ladislav Hofman. A proč zrovna název O černilovský pařez?
„Nevěděli jsme, o jakou trofej by se mělo bojovat. Chtěli jsme něco podobného jako Stanley Cup a jeden z kamarádů navrhl, že má doma pěkný pařez, takže ho nalakoval a na něj se od té doby připevňují štítky se jmény vítězů,“ vysvětlil pořadatel Jiří Šulc.

Na letošní rok už mají Černilovští pevně stanovený termín. Klání O černilovský pařez se odehraje 8. srpna.

I v krajském městě si přijdou recesisté na své. A to při tradiční oslavě výročí socialistické revoluce, na které nechybí menu skládající se z vodky, boršče a pirohů. Nechybějí ani pionýrky a svazáci. „To nejlepší přijde o půlnoci. Našeho Lenina se pokusí oživit Naděžda Krupská v totalitním úboru,“ prozradil při loňském ročníku provozovatel restaurace, kde se socialistická párty konala, Radek Řehák.

Lenka Kašparová

Zprávy z minulých akcí (fotogalerie, videa) si můžete znovu přečíst a prohlédnout v SOUVISEJÍCH ČLÁNCÍCH.