„Nyní žije v této části obce trvale 42 lidí, avšak na setkání se jich sjela bezmála stovka,“ uvedl starosta obce Třesovice, pod níž Popovice spadají Pavel Mrkvička.

Nápad sezvat původní obyvatele vesničky napadl dvě rodiny, které v Popovicích doposud žijí. Poprvé se tak sraz uskutečnil před pěti lety a setkal se s velkým úspěchem. V sobotu se sešli rodáci a obyvatelé podruhé. „Bylo hodně složité sehnat všechny lidi, co zde žili. Na někoho jsme neměli kontakt, tak jsme se snažili najít spojení přes známé,“ vysvětlila jedna z organizátorek Marie Bitnerová.

Pro příchozí bylo přichystáno grilované prase, točené pivo i kofola a domácí svatební koláčky. „Pekli jsme je ve dvanácti lidech a spotřebovali jsme na to patnáct kilo mouky,“ upřesnila Bitnerová.

Na setkání se objevila také nejstarší rodačka, které je již 86 let, Marie Sehnoutková. „Stále v obci žije a nikdy ani neuvažovala o tom, že by se odstěhovala,“ uvedli místní lidé, kteří ji znají. Pokud bude organizátorce přát zdraví i štěstí, po pěti letech by se mohli rodáci sejít už potřetí. (sir)