Rozhovor s děkanem římskokatolické církve

 

 

Jaký význam mají pro křesťany Vánoce?

O Vánocích si křesťané připomínají narození Syna Božího. Vánoce pro křesťana nejsou jen stromeček a dárečky, ale je to především období, v němž by si měl najít víc času na modlitbu a rozjímání a udělat něco dobrého pro druhé.

Kdy pro křesťany začínají Vánoce?

Už advent nám tuto radostnou událost připomíná. Na Bo-ží narození se připravujeme od první adventní neděle a symbolem jsou svíce, které zapalujeme postupně po čtyři neděle.

Jak z vašeho pohledu lidé prožívají v současné době vánoční svátky?

Bohužel, musím se připojit ke slovům, která řekl polský básník Jan Twardovski: „Dnes lidé Vánoce ne prožívají, ale prožírají.“ Je to sice tvrdé, ale někdy mi to připadá pravdivé.

Pocházíte z Polska. Jaký je rozdíl mezi prožíváním Štědrého dne v Česku a v Polsku?

Štědrý den se po mnoha stránkách podobá, například co se týká zvyků a tradic. V obou zemích se smaží kapr, zdobí stromek, rozdávají dárky, jenom si myslím, že u nás lidé tráví ten čas víc spolu. V mnoha rodinách se v tento večer vůbec nezapíná televize, večeře se začíná modlitbou a čtením evangelia, zpívají se společně koledy. Navíc existuje zvyk, že každý s každým si prolomí vánoční, bílý oplatek a osobně popřeje, což lidi sbližuje a někdy i usmiřuje. I když i tam už zavládla komerce, v Polsku se však tyto svátky přesto stále prožívají více nábožensky a rodinně.

Nemrzí vás, že kostely praskají ve švech jen o svátcích?

Máte pravdu, že přijdou svátky a v lavicích se objeví i tváře, které tam během roku nevidíme…

Vědí sváteční návštěvníci kostelů, jak se mají v kostele chovat?

Občas se setkáváme s tím, že vyrušují a narušují tak bohoslužby. Je těžké diktovat pravidla, jak by se člověk, který do kostela běžně nechodí, měl chovat. Domnívám se, že je přirozené v cizím prostředí se přizpůsobit tomu, co se tam děje. Jinak zvu ale o vánočních svátcích do kostela všechny.